Atrakcje, Kościoły i obiekty sakralne,
Opis
Pierwotna świątynia w Kiełczynie wybudowana została w latach 1230-1240, prawdopodobnie z drewna. Obecny kościół pochodzi z XV i XVI w., a wybudowany został z fundacji księcia Bolka I Jaworskiego. Legenda głosi, że chciał on wznieść świątynię w pobliskiej Książnicy, jednak kiedy tylko zebrał materiały potrzebne do budowy, jakaś tajemna siła przenosiła je na miejsce obecnego sanktuarium. Działo się tak trzykrotnie, po czym książę uznał, że to Madonna wskazała miejsce swego kultu i tutaj wybudował świątynię.
Gotycka figurka Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem już w XV w. była obiektem kultu i czci, nie przeszkodziło w tym przejęcie kościoła przez luteran w XVI w. Katolicy otrzymali obiekt z powrotem w XVII w. W kolejnych latach spłonął on w pożarze, a odbudowany został przez świdnickich franciszkanów. Ostatnią przebudowę przeprowadzono w latach 60. XX w.
W wyposażeniu na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny, ambona z rzeźbami, obraz Boga Ojca z XVIII w. oraz kamienna chrzcielnica. Niestety, słynąca z cudów figurka Madonny została skradziona. Obecnie w sanktuarium znajduje się wierna kopia rzeźby. Na elewacji świątyni znajdziemy XVII-wieczne epitafia poświęcone zmarłym dzieciom tutejszych możnych.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Kalendarz
-
22.11.2024Finał XXIV Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej w gminie Strumień