Atrakcje, Miejsca Ciekawe,
Opis
Międzygórze: Rezerwat Wodospadu Wilczki
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Bystrzyca Kłodzka. Województwo dolnośląskie.
Natura była bardzo łaskawa dla tego miejsca, obdarzając je niezwykłą mieszaniną gwałtowności oraz piękna i harmonii. Choć wodospad Wilczki nie jest dolnośląską Niagarą, to jego wody odprowadza kanion zwany amerykańskim. Odwiedzając okolice bajkowego Międzygórza, nie można ominąć Rezerwatu Wodospadu Wilczki.
Z wysokości 22 metrów masy wód spadają w dół kotłując się i pieniąc w kotle eworsyjnym, który tworzy u podstawy małe jeziorko. Zimą woda tu zamarza tworząc efektowne, nierealne lodospady. Wodospad podświetla 20 kolorowych lamp, dlatego warto go zobaczyć również po zmroku. Miejsce to o każdej porze dnia i roku gwarantuje niezapomniane wrażenia…
Rezerwat Wodospadu Wilczki zajmuje powierzchnię 2,75 hektarów i jest położony na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 570 m n.p.m., w obrębie obszaru Natura 2000. Wodospad powstał na linii uskoku tektonicznego i do Wielkiej Powodzi, w lipcu 1997 roku, miał 27 metrów wysokości. Wówczas to wody powodzi wymyły sztucznie wybudowany próg z początków XIX wieku, dlatego obecna wysokość wodospadu wynosi już „tylko” 22 metry i jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach. Próg, z którego woda spada w przepaść ma trzy metry szerokości. Woda z jeziorka pod wodospadem płynie dalej skalistym kanionem amerykańskim, który kończy się zbiornikiem z tamą o wysokości 29 metrów. Zaporę wybudowano w 1908 roku.
Zasłużona holenderska księżniczka
Wodospad Wilczki to także miejsce historyczne znane już w pierwszej połowie XVIII wieku. Natomiast w XIX wieku Międzygórze stało się znanym letniskiem o dużych walorach klimatycznych, a to dzięki pewnej arystokratce. Mowa o Mariannie Orańskiej, księżniczce z holenderskiego rodu królewskiego, córce króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego, właścicielce wielu posiadłości na terenie ziemi kłodzkiej. Księżna przyczyniła się dla rozwoju i rozkwitu Masywu Śnieżnika, tworząc z Międzygórza miejscowość turystyczno-letniskową. Z inicjatywy królewny powyżej wodospadu powstał między innymi mały park z fontanną, a otoczenie urządzono w stylu romantycznego ogrodu.
OFERTA MIEJSCA
Międzygórze i jego okolica posiada dobrze wyposażoną bazę noclegową i restauracyjną. W okolicy nie brakuje urokliwych lasów, pól i górskich łąk. Można tu wypocząć i napawać się ciszą oraz pięknem przyrody. Cały obszar Rezerwatu Wodospadu Wilczki poprzecinany jest dobrze oznakowanymi ścieżkami edukacyjnymi. W centrum Międzygórza zorganizowano parkingi, jest także zadaszona wiata rekreacyjna z miejscem do grillowania, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz oddział PTTK. W okresie zimowym organizowane są przez miejscowe gospodarstwa agroturystyczne kuligi konne z ogniskiem.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
Rezerwat Wodospadu Wilczki posiada status rezerwatu przyrody.
Adres:
57-514
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Otwarte dla zwiedzających.
Na terenie Rezerwatu Wodospadu Wilczki znajdują się liczne znaki turystyczne, tablice informacyjne, ławki. Z wytyczonej ścieżki spacerowej roztacza się piękny widok na wodospad z góry i z przodu. Dzięki zamontowanym kamerom możliwy jest podgląd wodospadu na telebimie usytuowanym przy wejściach od strony parkingu i deptaku – idealny dla tych osób, które nie są w stanie poruszać się po schodach w rezerwacie. Postała w 1997 roku przyrodnicza ścieżka dydaktyczna składa się z trzech pętli o różnej długości i przebiegu trasy. Najkrótsza pętla (trasa mierzy około 1 km) wychodzi z Międzygórza i przechodzi bezpośrednio przez Wodospad Wilczki. Druga pętla (3 km) rozpoczyna się również w Międzygórzu przebiega w sąsiedztwie rezerwatu, między innymi przez stanowisko małej retencji wodnej oraz zaporę przeciwpowodziową na rzece Wilczce. Powrót do Międzygórza tej pętli przechodzi przez malowniczy kanion wraz z gardzielą wodospadu. Ostania pętla, najdłuższa, bo mierząca około 7 km długości, rozwidla się w miejscu zapory przeciwpowodziowej i prowadzi dalej do Gospodarstwa Szkółkarskiego, położonego na peryferiach Międzygórza. Powrót wiedzie drogą asfaltową do miejsca wyjścia.
Kalendarz
-
22.11.2024Finał XXIV Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej w gminie Strumień