Atrakcje
Opis
Kapryśna Kwisa znana jest z tego, że gwałtownie wzbiera po ulewnych deszczach, zwłaszcza latem. W XIX wieku, szczególnie w 1888 i 1897 roku, spowodowało to katastrofalne powodzie. Aby zapobiec kolejnym, w kwietniu 1919 rozpoczęto budowę zapory.
Dziś malowniczo położona Zapora Złotnicka, dzięki której powstało Jezioro Złotnickie, stanowi atrakcję turystyczną i jest zabytkiem techniki.
Jak powstawała zapora
Do budowy zapory wykorzystano wąski przełom rzeki Kwisy, co pozwoliło znacznie obniżyć koszt inwestycji. Twórcą pojektu zapory był Curt Bachmann z Jeleniej Góry.
Prace nad budową rozpoczęły się w 1919 roku od utworzenia drogi z dwoma małymi tunelami. W 1921 roku położono kamień węgielny pod zaporę. Pobliski kamieniołom był źródłem surowca do budowy zapory, a cement przywożono aż z Opola. Cała inwestycja pochłonęła koszt 2,1 mln marek w złocie, a przy budowie zapory zatrudnianych było 325 ludzi.
Zbiornik powstał w ramach realizacji planu ochrony przeciwpowodziowej Pogórza Sudeckiego. Przed nim na Dolnym Śląsku powstały trzy podobne inwestycje: w 1907 ukończono zbiornik w Leśnej, 1912 w Plichowicach na Bobrze, a 1917 - w Lubachowie na Bystrzycy.
.U podnóża zapory w latach 1922 - 24 wybudowano elektrownię wodną. Elektrownia zaopatrzona jest w trzy turbiny Francisa o łącznej mocy 4,42 MW. Działa do dzisiaj.
Okolice zapory
Wybudowanie tamy doprowadziło do powstania jeziora, którego powierzchnia wynosi 126 ha, a pojemność całkowita - 10,5 mln m3. Rezerwa powodziowa to 1,6 mln m3. Jeziora jest długie na 8,4 km, a szerokie na około 400 m. Można tu znaleźć piaszczyste plaże, a także wiele ośrodków wypoczynkowych. Nie brakuje też pól namiotowych i wypożyczalni sprzętu pływającego.
W pobliżu znajduje się wiele innych atrakcji, takich jak Zapora na Jeziorze Leśniańskim czy Zamek Czocha, które można zwiedzić w ramach jednej wycieczki.
Ciekawostki związane z Zaporą Złotnicką
Rzeka Kwisa była dawniej domem dla skójki perłorodnej. Jej perły poławiano do XVII wieku, a skupowały je dwory królewskie
Na skale przy wylocie z tunelu Zapory Złotnickiej znajduje się figura lwa. Trzeba się dobrze przyjrzeć, aby go zobaczyć. Znalazł się tu w tajemniczy sposób.
Oryginalnie umieszczono go w Starościńskich Skałach w Rudawach Janowickich, ulubionym miejscu księżnej Marianny. Na jej cześć nazwano je "Mariannenfels" - Skałkami Marii Anny i postawiono ważącą prawie 300 kg figurę żeliwnego lwa. Stał tam aż do lat 70 XX w; kiedy to zniknął. Po jakimś czasie znaleziono go przy zaporze i teraz strzeże tutejszej skały, spoglądając ku zaporze.
Adres:
59-820