Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Rekreacja,
Opis
„Przystań Wodna” – zaskoczy cię swoimi możliwościami
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Popielów. Województwo opolskie.
Niegdyś była tu żwirownia, z której pozyskiwano materiały bardzo dobrej jakości używane w budownictwie i filtrach, dziś funkcjonuje tu świetnie wyposażone centrum rekreacyjno – wypoczynkowe „Przystań Wodna”.
Jeśli lubisz letni wypoczynek nad wodą, jesteś zapalonym wędkarzem, albo stałeś się entuzjastą coraz popularniejszego morsowania, akwen położony pomiędzy trzema opolskimi wioskami (Nowe Siołkowice, Stare Siołkowice i Popielów) zaskoczy cię swoimi możliwościami.
Nie tylko dla kąpieli i wędkowania
Jednym z głównych atutów Nowych Siołkowic i akwenu wodnego jest położenie w otulinie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Bliskość parku oraz rzek Brynicy i Odry powoduje, że okolica urzeka pięknem natury i sielskością krajobrazów. Taka idealna sceneria zachęca do krótkich weekendowych wyjazdów, z których korzysta coraz liczniejsze grono już nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale także gości. Nowe Siołkowice są idealnym miejscem dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku na łonie natury. Okolica wykorzystywana jest nie tylko do odpoczynku nad wodą, ale także pieszych wędrówek, spacerów z kijkami, biegania czy wycieczek rowerowych.
Oddali naturze co jej zabrali
Kąpielisko „Przystań Wodna” w Nowych Siołkowicach zostało uruchomione w 2018 roku dzięki staraniom władz Gminy Popielów, na terenie której się znajduje. Wcześniej okolice te słynęły z bogatych i cennych złóż żwiru i piachu. Kolejne wyrobiska, które tu powstawały zmieniały charakter okolicy.
Z czasem, kiedy zasoby zostały wyeksploatowane miejsca te oddawano naturze, która ponownie je „zagospodarowywała”. Właśnie jedno z tych miejsc, o największym potencjale, stało się przedmiotem działań rewitalizacyjnych, a ich ukoronowaniem jest wielofunkcyjny obiekt turystyczny i sportowo-rekreacyjny z kąpieliskiem „Przystań Wodna”.
OFERTA MIEJSCA
- Na terenie kompleksu rekreacyjno - wypoczynkowego „Przystań Wodna” znajdują się: strzeżona plaża (w sezonie kąpielowym), pomost widokowy (molo), plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe, pole namiotowe, baza dla kamperów, siłownia na świeżym powietrzu, gastronomia sezonowa. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i ogólnodostępne.
- Kąpielisko jest dostępne przez cały rok. W okresie letnim zapewniona jest opieka ratowników. Zimą korzystają tu z kąpieli amatorzy morsowania.
- Teren jest oświetlony i monitorowany.
- Dogodny dojazd i parking znajduje się od strony Nowych Siołkowic.
- „Ekspozycja rybacka” prezentuje tradycje rybackie nadodrzańskich wsi i ich mieszkańców (budowa w 2021 roku).
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Kąpielisko położone jest przy rzece Brynica. Młyn wodny, który niegdyś był napędzany wodami tej rzeki został przeniesiony do skansenu-muzeum w Opolu -Bierkowicach.
- W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku tuż przed wybuchem III Powstania Śląskiego powstańcza grupa dywersyjno-wywiadowcza „Wawelberga” wysadziła w powietrze most kolejowy nad Brynicą.
- W sąsiednich Starych Siołkowicach kultywuje się unikalną tradycję wystawiania w oknach i przed domami lalek zwanych marzankami lub marzołkami. Kolorowe lalki, wraz z symboliczną zieloną gałązką, przynoszą pomyślność i obwieszczają, w którym domu czeka panna na wydaniu. Zwyczaj strojenia marzanek i marzołków kultywowany jest każdej piątej niedzieli Wielkiego Postu. To zwyczaj nigdzie indziej w Polsce nie kultywowany.
W POBLIŻU…
- Stobrawski Park Krajobrazowy. A w nim oznakowane szlaki turystyki rowerowej i pieszej.
- Wiatrak w Popielowie – przykład drewnianego budownictwa wiejskiego. Powstał pod koniec XIX wieku (około 3 km.)
- Drewniany kościół cmentarny w Popielowie. Wybudowany w 1654 roku (około 3 km).
- Lubienia – przykład osady fryderycjańskiej (miejscowości zakładane w wyniku kolonizacji niemieckiej na Śląsku i Prusach na przełomie XVII i XIX wieku). W tej miejscowości znajduje się kościół ewangelicki (około 2 km).
- Zamek i dom słynnego księdza – pszczelarza Jana Dzierżona (1811-1904), który miał przydomek Kopernika ula w Karłowicach (około 8 km).
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.
Kąpielisko jest dostępne przez cały rok.
Restauracja „Śtantin” w Starych Siołkowicach znajduje się na szlaku kulinarnym „Opolski Bifyj”.
Zapewnia doskonałą obsługę i dania śląskiej kuchni w najlepszym wydaniu. Pobliskie miejscowości Stare Siołkowice i Popielów dysponują bardzo dobrą ofertą noclegową i gastronomiczną.