Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Rekreacja,
Opis
Archiwum świata sprzed 148 milionów lat
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Sławno. Województwo łódzkie.
Skamieniałości krokodylomorfów, ichtiozaurów, drapieżnych ryb, żółwi skrytoszyjnych, specyficznych amonitów, homaropodobnych skorupiaków i skrzypłoczy, a także dużych kręgowców, to wszystko i jeszcze więcej można obejrzeć na terenie „Geoparku” w Sławnie.
Odkryty tu w 2012 roku świat sprzed 148 milionów lat urzeka różnorodnością form życia, a także pociąga wciąż nowymi zagadkami. Wystarczy tylko powiedzieć, że w Sławnie większość unikatowych rozpoznanych skamieniałości reprezentuje wciąż dotychczas nieznane gatunki zwierząt.
Paleontologiczny węzeł
W 2012 roku na terenie wyrobiska kamienia wapiennego odkryto istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat. Rok później na teren kopalni wkroczyli polscy naukowcy, którzy rozpoczęli systematyczne dokumentowanie znaleziska. Okazało się, że stanowisko w Sławnie odznacza się wyjątkowo dobrym stanem zachowania górnojurajskich skamieniałości organizmów morskich i lądowych. Te znaleziska paleontologiczne świadczą także o tym, że region Sławna w późnej jurze stanowił swoisty węzeł paleobiogeograficzny łączący kilka regionów biogeograficznych. To tutaj spotykały się fauny morskie i lądowe, które pochodziły z różnych obszarów kontynentu. Udokumentowany zapis warstw skalnych w kamieniołomie odnoszony jest do schyłku okresu jurajskiego, który przez geologów nazywany jest tytonem.
Polskie „Solnhofen”
Skala i wartość naukowa znaleziska sprawiła, że zyskało ono miano polskiego odpowiednika niemieckiego „Solnhofen” czyli najsłynniejszego stanowiska paleontologicznego na świecie. Dzięki współpracy władz samorządowych Gminy Sławno, środowisk naukowych (między innymi z Polskiej Akademii Nauk) oraz właściciela kopalni (firmy „Nordkalk”), który od 20 lat wydobywa stąd kamień wapienny, postanowiono zorganizować tu „Geopark”, który stałby się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także dydaktyczną i rekreacyjną. Takie nowe zagospodarowanie tego terenu jest także modelowym przykładem rewitalizacji obszaru pogórniczego. W 2019 roku park został otwarty i udostępniony turystom.
Wielki krodylomorf
Na terenie „Geoparku” można podziwiać skamieniałości również w formach przestrzennych. Niezwykle ciekawą atrakcją jest rzeczywistej wielkości odlew lądowego krokodylomorfa, który został odwzorowany z najmniejszymi szczegółami. Naturalne rozmiary mają również rekonstrukcje amonitów, ryb oraz gadów morskich i żółwi, a także latających pterozaurów. W centralnej części tarasu widokowego znajduje się, mierzący 12 metrów długości, odlew ichtiozaura, który stanowi symbol tutejszych odkryć paleontologicznych. Dla zwiedzających przygotowany jest 12-minutowy film charakteryzujący geologicznie obszar, na którym się znajduje „Geopark” oraz opisujący odkryte tu skamieniałości. Na tarasie widokowym znajduje się ścieżka dydaktyczna, a jej uzupełnieniem są lunety widokowe umożliwiające samodzielne wypatrywanie skamieniałości.
OFERTA MIEJSCA
- Na miejscu dostępny jest taras widokowy. Miejsce jest czynne całodobowo i przez cały rok – wstęp wolny.
- Znajduje się tu również infrastruktura sportowa w postaci otwartych stref aktywności – sportu, relaksu i zabawy. Nieopodal do dyspozycji jest kompleks rekreacyjno-turystyczny w skład którego wchodzą: skatepark z pumptrackiem, siłownia zewnętrzna, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu sportowego, ścieżka rowerowa „Natura”.
- Przed wejściem znajduje się duży parking, a także wiele elementów małej architektury między innymi wiaty ze stołami i ławkami.
- W okolicach „Geoparku” funkcjonują punkty gastronomiczne i miejsca noclegowe.
- W centrum Sławna urządzono multimedialny punkt informacji turystycznej.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- „Geopark” został objęty patronatem naukowym przez Muzeum Ewolucji Państwowej Akademii Nauk w Warszawie.
- „Geopark” ma przyznany znak marki lokalnej „Dolina Pilicy, zwolnij bieg…”, który jest przyznawany wyróżniającym produktom i usługom.
- Autorami ścieżki geoedukacyjnej oraz wystawy w muzeum „Geoparku” są wybitni geolodzy i paleobiolodzy z wiodących jednostek naukowych w Polsce.
- Ogromnym atutem muzeum paleontologicznego Owadów-Brzezinki jest poprawność merytoryczna prezentowanych informacji. Dowodem na to jest objęcie tego miejsca patronatem naukowym przez Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce!
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.
Pawilon wystawowy można zwiedzać w weekendy natomiast grupy zorganizowane po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z Urzędem Gminy. Dla grup dostępna jest usługa przewodnika.
Tel. +48 (044) 755 18 50
„Geopark” położony jest w centrum gminy, w pobliżu drogi krajowej nr 12.
Miejsce przystosowane jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne.