Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Osobliwości przyrodnicze,
Opis
Pokój pełen uroku
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Pokój. Województwo opolskie.
Ponad 193 hektary potrzebował książę wirtemberski Carl Christian Erdann von Würtemberg aby zrealizować swoją wizję stworzenia siedziby pełnej… spokoju. Sława Pokoju szybko rozeszła się po Europie, a o tym czy rzeczywiście jest tu spokojnie, chciał się przekonać nawet sam pruski król, Fryderyk Wilhelm II.
Piękny, majestatyczny, ale także pełen romantycznych zakątków, zespół parkowy w Pokoju zachwyca nie tylko swą atmosferą, ale także bogactwem form architektonicznych oraz roślinami ściągniętymi tutaj z wielu rejonów świata.
„Spokój Karola”
Wszystko zaczęło się w połowie XVIII wieku, kiedy to podczas jednego z polowań na uroczy, spokojny zakątek natknął się wspomniany już wcześniej książę Carl Christian. Miejsce tak mu się spodobało, że postanowił się tu osiedlić. Wykarczowano osiem krzyżujących się promieniście alei, a w miejscu ich przecięcia wzniesiono drewniany zamek. W taki oto sposób w 1748 roku powstało Carlsruhe, czyli „spokój Karola”, dzisiejszy Pokój. Jednocześnie z budową pałacu, przystąpiono do urządzania ogrodu francuskiego, a później angielskiego. Obecnie park składa się z trzech części: ogrodu francuskiego, parku angielskiego z kompleksem stawów oraz uzdrowiskowego parku z XIX wieku.
Francuski inny niż angielski
W barokowym ogrodzie francuskim o niezwykle uporządkowanym i sformalizowanym charakterze, gdzie rządzi symetria i geometryczne układy, znajdowała się kręgielnia, dwa baseny, amfiteatr, strzelnica, karuzela, huśtawka. Zasadzono tam także szereg drzew egzotycznych, które przetrwały do dzisiaj. Możemy tu spotkać sosnę wejmutkę, tulipanowca, platan klonolistny, kasztan jadalny, klon pensylwański. Tuż za ogrodem francuskim powstał park angielski. Teren ten charakteryzuje się z kolei nastrojowo-sentymentalnymi elementami architektury nawiązującej do przeszłości. Można tu było znaleźć ruiny, obeliski, świątynie, naśladujące gotyckie lub antyczne budowle.
Posągi, świątynie i pomniki przyrody
Choć wiele cennych zabytków w parku nie dotrwało do naszych czasów, to jednak wciąż spacerując parkowymi alejami można odkryć wiele ciekawych miejsc. Jest tu granitowy głaz narzutowy z popiersiem księżnej Aleksandry Matyldy żony księcia Eugeniusza Erdmanna von Wiirtenberga oraz napisem „Dankbaren Carlsuhen”, posąg Muzy– wykonany z piaskowca w 1791 roku, pomnik śpiącego lwa - żeliwny odlew lwa pochodzi z lat 1858-1859. Został wykonany przez znanego rzeźbiarza Teodora Kalide z Gliwic. Niezwykle ciekawa jest Świątynia Eugena wsparta na sześciu kolumnach, przykryta okrągłym dachem. Na środku znajduje się granitowy postument z popiersiem księcia Wilhelma Eugena, właściciela Pokoju w latach 1875-1877. W parku można podziwiać także najstarszą i najbardziej okazałą w Polsce sosnę wejmutkę, która od 2001 roku jest pomnikiem przyrody (obwód jej pnia to 502 cm).
Będzie jeszcze piękniej
30 milionów ma kosztować rozpoczęta kilka lat temu rewitalizacja kompleksu parkowego w Pokoju (zakończenie prac planowane jest na rok 2023). Cel tego przedsięwzięcia jest jeden - przywrócić park do dawnej świetności. Zakres prac jest ogromny i zawiera wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych na około 1000 drzewach, oczyszczenie zbiorników wodnych i systemu melioracji, wykonanie nasadzeń, budowę ogrodzenia, zabezpieczenie ruin, budowę trzech altan na Wzgórzu Błyskawic, Wzgórzu Schlegelia oraz ze Źródłem, odbudowę świątyni Księcia Eugena oraz konserwację rzeźb i posągów. Powstaną pawilony ogrodowe, które będą pełnić rolę centrów bioróżnorodności oraz oranżerii.
OFERTA MIEJSCA
- Parking dla samochodów przy głównym wejściu do parku.
- System informacji wizualnej i infrastruktura dla odwiedzających: tablice informacyjne.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Piesze ścieżki edukacyjne – „Poznajemy Park w Pokoju” i „Poznajemy park w Winnej Górze”.
- Czerwony Szlak Kolarsko – Pieszy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
W POBLIŻU…
- Zabytkowy kościół katolicki pod wezwaniem Krzyża Świętego w Pokoju.
- Kościół ewangelicko-augsburski im. Księżnej Zofii wraz z cmentarzem w Pokoju.
- Na terenie gminy Pokój znajduje się również 17 znalezisk archeologicznych, które potwierdzają kształtowanie się osadnictwa na tym terenie już od epoki kamienia. W samym Pokoju zlokalizowane jest jedno takie znalezisko zwane szwedzkim zamkiem. Pozostałe są w Dąbrówce Dolnej (2), Domaradzu (3), Domaradzkiej Kuźni (2), Fałkowicach (3), Zawiści (5) i Siedlicach.
INFORMACJE PRZYDATNE DLA ODWIEDZAJACYCH
- Główne wejście do parku znajduje się przy ul. Wolności w Pokoju.
- W odległości około 100 metrów od głównego wejścia do parku znajduje się autobusowe centrum przesiadkowe.
- Park usytuowany jest w pobliżu drogi wojewódzkiej relacji Opole - Namysłów.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.
Możliwość całorocznego zwiedzania/spacerowania po parku bez ograniczeń godzinowych.