Atrakcje, Miejsca Ciekawe,
Opis
Z jednej gliny ulepieni…
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Morawica. Województwo świętokrzyskie.
Tworzenie nie tylko pięknych, ale i użytecznych rzeczy z niekształtnej materii, wciąż nas intryguje, zachwyca, ale i pociąga. Nic dziwnego, przecież ponoć wszyscy ulepieni jesteśmy z gliny...
O tym, że w dobie cyfryzacji i wszechobecnych multimediów, robienie rzeczy z gliny może być fascynującym doświadczeniem, przekonuje wizyta w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Funkcjonująca tu wystawa składa się z dwóch części – ekspozycyjnej i warsztatowej. To jeden z najciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce.
Prace mistrzów
O Ośrodku mówi się, że jest to miejsce unikatowe w skali kraju. Do takiego stwierdzenia uprawnia zapewne już sama jego lokalizacja w rodzinnym domu Antoniny i Józefa Głuszków, znanej rodziny mistrzów garncarskich z Chałupek. Pewnie dlatego w Ośrodku opowiadana jest nie tylko historia garncarstwa, ale także dzieje całych rodzin, z których wywodzili się słynni mistrzowie tego rzemiosła. Oprócz Głuszków byli to w Chałupkach również Armańscy, Sowińscy czy Możdżyńscy. Właśnie w części ekspozycyjnej można podziwiać piękno wyrobów glinianych wykonanych przez mistrzów – garcynków, dzbanów, talerzy, patelni, doniczek, dwojaków, trojaków oraz ceramiki figuralnej, w tym figur świętych. Są to najcenniejsze zbiory Ośrodka, a wśród nich jest najważniejsza pamiątka i najstarsze naczynie – dzban wykonany przez Antoninę i Józefa w 1944 roku.
Piec z wyposażeniem
Można tu zobaczyć również oryginalny dwukomorowy piec do wypalania gliny i dawny warsztat garncarski ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami. Poznać historię garncarstwa wraz ze sposobami pozyskiwania surowca do produkcji. Prześledzić proces powstawania naczyń, od urabiania gliny, przez formowanie, zdobienie i wypalanie, aż po szkliwienie. W programie pobytu jest również emisja filmu, który powstał w 1970 roku, a który przedstawia ówczesny stan tego rzemiosła, proces wydobywania gliny, zdobienia, wypału i pakowania naczyń. Dopełnieniem części ekspozycyjnej są także prace wykonane przez najmłodszych adeptów garncarstwa oraz tablice objaśniające budowę geologiczną Chałupek w kontekście wydobywania surowca ze złoża.
Będzie rozbudowa
Popularność Ośrodka spowodowała, że władze samorządowe Miasta i Gminy Morawica w najbliższym czasie zamierzają rozbudować ośrodek o warsztat garncarstwa, który składać się będzie z pracowni ceramicznej z częścią warsztatową i multimedialną oraz wyposażoną w tradycyjny, a także elektryczny piec do wypalania ceramiki.
OFERTA MIEJSCA
- Scena z zadaszeniem i pomieszczeniem na warsztaty garncarskie oraz stoiska dla wystawców podczas wydarzeń kulturalnych.
- Za terenem Ośrodka, po południowo-wschodniej stronie, znajduje się częściowo zrekultywowany kamieniołom stokowy wapienia górnojurajskiego, z którego pozyskiwano surowiec do wypału wapna. - Parking, toalety, altana, ławeczki.
- Obiekt dostosowany dla osób niepełnosprawnych i niewidomych.
- OTG posiada system informacji wizualnej: tablica informacyjna dotycząca eksponatów.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Położenie na szlakach: Szlak rowerowy „Chłopy i Pany”, „Świętokrzyscy Indianie”, pętla w gminie Morawica.
- Tradycje garncarskie sięgają w tym regionie najprawdopodobniej aż XVI wieku! Rzemiosło to było przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Ośrodek zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00 (w poniedziałek, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym).
Ceny biletów:
- normalny (osoba dorosła) - 4 zł.
- ulgowy (uczniowie i studenci) - 2 zł.
Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem.
Dla grup zorganizowanych odwiedzających Ośrodek konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
Informacje dotyczące eksponatów zgromadzonych w ośrodku sporządzono także w alfabecie Braille’a.
Chałupki oddalone są 5 kilometrów od Morawicy (stolica gminy) i niecałe 20 km od centrum Kielc.