Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Kościoły i obiekty sakralne,
Opis
Drewniana Madonna pośród gór
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Opuszczoną pustelnię, drewniany kościół z początków XVIII wieku, piękne, unikatowe polichromie można obejrzeć w Kamieńczyku, wsi położonej w Kotlinie Kłodzkiej. Najstarsi mieszkańcy wsi pamiętają czasy, kiedy to miejscową pustelnię zamieszkiwał pustelnik. Dom pustelnika to nie tylko miejsce odosobnienia, ale także symbol porzucenia „tego świata” na rzecz intymnej relacji z Panem Bogiem. Dziś samotnia w Kamieńczyku jest pusta, ale każdy kto chciałby poznać warunki w jakich egzystowali jej lokatorzy może się o tym przekonać.
Kaplica, a potem pustelnia
Pierwotnie pustelnia służyła jako kaplica pogrzebowa, z czasem została przekształcona w samotnię. Również drewniany kościół Michała Archanioła w Kamieńczyku najpierw był kościołem pogrzebowym przy cmentarzu. Wzniesiony z tym przeznaczeniem w 1710 roku jest w całości drewniany, nakryty dwuspadowym dachem gontowym z wysoką wieżą zakończoną cebulastym hełmem. Przy kościele stoi kamienny krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego pochodzący z 1733 roku. Po północnej stronie kościoła znajduje się stary cmentarz z porcelanowymi tablicami i różnokolorowymi inskrypcjami na grobach sprzed 1945 roku w języku niemieckim.
Kwiatowe polichromie
Również wnętrze świątyni pełne jest ciekawych eksponatów. Ołtarz główny pochodzi z 1720 roku, a prezbiterium oddzielone jest od nawy jedynie belką tęczową zakończoną trójbocznie. Znaczące wartości kulturowe ma unikatowa w regionie dekoracyjna polichromia z 1734 roku. Malowidła umieszczone na parapecie chóru i emporach przedstawiają motyw wazonów kwiatowych o cechach ludowych. Zachowana została także barokowa, ludowa rzeźba św. Anny Samotrzeciej z połowy XVII wieku i ludowa Madonna z pierwszej połowy XIX wieku. W kościele znajduje się także drewniany świecznik z Madonną w glorii, otoczoną przez putta trzymające lichtarze.
OFERTA MIEJSCA
- We wsi funkcjonuje kilkanaście gospodarstw agroturystycznych oraz dom wędrowca „Janulenka”.
- Kawiarenka - czynna tylko w okresie letnim.
- Informacje na temat wsi i kościoła znajdują się na tablicach usytuowanych przy parkingu pod wzgórzem, na którym znajduje się kościół oraz przy samym kościele.
- Podczas spaceru po wsi jest możliwość podziwiania zabudowy wiejskiej z końca XIX wieku.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Kamieńczyk to wieś położona nad potokiem Kamionka, założona w 1564 roku przez braci Dawida i Michała Tschirnhausów.
- We wsi zachowało się jeszcze kilka chat budownictwa sudeckiego z gankami typu kłodzkiego z końca XVIII wieku, będących przykładem budownictwa wiejskiego.
- Kamieńczyk - położony jest w południowej części Gór Bystrzyckich, na wysokości od 500 do 670 m n.p.m.
- Kościół położony jest na szlaku żółtym prowadzącym ze stacji kolejowej w Międzylesiu do granicy Państwa, a także na zielonym szlaku dydaktycznym (wzdłuż granicy państwa).
- We wsi jest kamienny pomnik z początku XX w. z tablicą upamiętniającą poległych na wojnie żołnierzy – mieszkańców wsi.
- Drewniana kapliczka przydrożna z figurką Madonny.
W POBLIŻU…
- Przez wieś przepływa potok górski i przebiega droga ze Smreczyny do turystycznego przejścia granicznego.
- Warto także zobaczyć panoramę z Kamyka na Masyw Śnieżnika, Marię Śnieżną (Igliczna) i klasztor w czeskich Králikach.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.
Kościół jest otwarty podczas mszy o godzinie 9:00 oraz po konsultacji telefonicznej (numer telefonu znajduje się na drzwiach wejściowych do kościoła). Kościół jest także otwierany o każdej porze dnia na życzenie turystów, wycieczek czy delegacji.
Kamieńczyk położony jest około 4,5 km na południowy-zachód od centrum stolicy gminy Międzylesia.
Kontakt: Urząd Gminy w Międzylesiu - www.miedzylesie.pl
Kalendarz
-
22.11.2024Finał XXIV Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej w gminie Strumień