Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Kościoły i obiekty sakralne,
Opis
Świątynia ze śladami kul
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Łodygowice. Województwo śląskie.
Osiem ołtarzy w różnych stylach, figurka diabła pod stopami archanioła Michała i cudowna rzeźba Jezusa Frasobliwego w Ogrojcu, to najciekawsze elementy XVII-wiecznej drewnianej świątyni w Łodygowicach. Wierni łodygowickiej parafii głęboko wierzą, że Zbawiciel obecny w figurze, ocalił ich świątynię przed spaleniem w czasie II wojny światowej. Jednak pomimo tej wiary, od 30 lat dwóch parafian, z obawy przed podpaleniem, co noc pilnuje kościoła.
Kaplica, a potem kościół
Kościół Świętych Szymona i Judy Tadeusza uważany jest za jeden z najpiękniejszych tego rodzaju zabytków na Żywiecczyźnie. Wcześniej na tym miejscu stała kaplica pod wezwaniem św. Stanisława - Biskupa i Męczennika z 1373 roku. Wtedy też powstała parafia na terenach dzisiejszych Łodygowic. Później mieszkańcy bardzo długo starali się o rozbudowę kaplicy i o stałą posługę kapłańską. Udało się to w 1629 roku. Z początkiem lat 30-tych XVII wieku rozpoczęto przebudowę kaplicy, w wyniku której powstał kościół. Świątynię konsekrowano 8 maja 1636 roku.
W różnych stylach
Kościół jest wykonany z bali modrzewiowych i pokryty gontem, natomiast wieże blachą. Kościół ma kształt krzyża i jest świątynią jednonawową. We wnętrzu kościoła panuje styl barokowy. W XVIII i XIX wieku zaopatrzono kościół w osiem barokowych, rokokowych i gotyckich ołtarzy. Ołtarz główny prezentuje styl rokoko, ołtarz Dzieciątka Jezus oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa jest w stylu gotyckim, barokowe są cztery ołtarze Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Różańcowej, Świętego Antoniego oraz Świętego Franciszka z Asyżu.
Ślady na elewacji
Kościół w Łodygowicach to idealne miejsce do kontemplacji, modlitwy i autorefleksji. Jego wyjątkową atmosferę podkreślają nie tylko panujące tu cisza i spokój, ale także specyficzny zapach starego drzewa. Po chwilach medytacji warto zwiedzić najbliższe otoczenie świątyni oraz delektować się pięknym widokiem. Na zewnętrznej elewacji warto zwrócić uwagę na do dzisiaj widoczne ślady po kulach wystrzeliwanych w budynek kościelny przez hitlerowców.
OFERTA MIEJSCA
- Na pobliskim Placu Wolności mieści się kawiarenka, w której można uraczyć się kawą, lodami czy ciastem.
- Mieści się tu także Gminna Biblioteka i Gminny Ośrodek Kultury.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Kościół leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
- Położony jest na wzniesieniu w otoczeniu starych lip i dębów.
- Wejście główne prowadzi od strony Placu Wolności po 54 kamiennych schodach wykonanych przez Jana Kanika w 1845 roku.
- Z góry roztacza się wspaniały widok na okolicę.
- Dookoła kościoła wzniesiony jest mur wybudowany w 1936 roku, w który wmurowano tablicę z napisem: „Bogu na chwałę, Ojczyźnie na wielkość ufundowaliśmy mur ten. Parafianie”. Pod tablicą wmurowana została między innymi księga pamiątkowa.
- Kościół wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego.
W POBLIŻU…
- W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz parafialny.
- U podnóża wzniesienia, na którym znajduje się kościół rozciąga się centralny plac Łodygowic z pomnikiem Poległych w czasie I i II wojny światowej.
- Nieopodal znajduje się zabytkowy, kamienny most z 1910 roku zwany mostem grunwaldzkim, wybudowany w czasach zaboru austriackiego na pamiątkę 500-lecia zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem.
- Kilkadziesiąt metrów dalej rozciąga się zabytkowy park ze starodrzewiem i położonym w jego centrum dworem murowanym z XVII wieku, który podobnie jak kościół stanowi perłę Łodygowic.
- Położone na przestrzeni kilkuset metrów te historyczne obiekty tworzą wartościową i spójną przestrzeń publiczną stwarzającą okazję do zwiedzania i poznania historii tej części Ziemi Żywieckiej.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.
Obiekt otwarty codziennie na 30 minut przed, w trakcie i po mszach świętych i nabożeństwach oraz po umówieniu telefonicznym.
Opowieści o kościele przekazywane są przez osoby oprowadzające: księży, pracowników Gminnego Ośrodka Kultury.
Na wrotach kościoła w Łodygowicach znajduje się tablica informująca o jego historii.
Na miejscu istnieje także możliwość nabycia folderów, widokówek i wydawnictw.