Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Rekreacja,
Opis
Zobacz świat z „Pana Tadeusza”
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Krzywiń. Województwo wielkopolskie.
Podczas kręcenia filmu pod tytułem „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, pojawił się pomysł aby przenieść filmową scenografię mickiewiczowskiego Soplicowa do pięknego Cichowa w Wielkopolsce. Tak powstało niezwykłe w swoim rodzaju miejsce - skansen „Filmowe Soplicowo”. To miejsce opowiada o najbardziej znanej polskiej wsi – Soplicowie - wsi symbolu, wsi tętniącej polskością w czasach, gdy o tożsamość narodową trzeba było walczyć, w czasach gdy wielu za swoją Ojczyzną tęskniło na wygnaniu.
Zadbał o detale
Okazuje się, że wybór Cichowa nie był przypadkowy, bo ten rejon Wielkopolski Adam Mickiewicz odwiedzał dosyć często podziwiając jego piękno. Dziś również warto go odwiedzić aby poczuć swojską atmosferę polskiej wsi sprzed 200 lat. O detale zadbał właściciel skansenu, który jest treserem dzikich zwierząt i sokolnikiem, a podczas produkcji filmu „Pan Tadeusz” pracował jako koordynator do spraw zwierząt. Pewnie dlatego skansen żyje również za sprawą wielu hodowanych tam na wpół wolno zwierząt zarówno gospodarskich (kozy, owce, gęsi, konie, osioł, kury, indyki) jak i dzikich, z których część oswojona, chodzi luzem wśród zwiedzających, pozwala się im dotknąć i nakarmić. Inne jak orły, sokoły, sowy, dziki są niemal na wyciągnięcie ręki.
Budowle, stroje, jedzenie…
Nigdzie w Polsce nie ma zachowanej oryginalnej scenografii filmowej dostępnej dla zwiedzających. Z uwagi na fakt, że scenografie nie są konstrukcjami mającymi służyć na lata, filmowa scenografia została wzmocniona, jednak nie zmieniono w niej nic. Filmowy folwark (stajnia, stodoła, spichlerz, kurnik, wozownia i lamus) wraz z przyległym sadem, terenami zielonymi oraz „Dworem Sopliców” i „Pensjonatem Gerwazy” wiernie odwzorowują obiekty tego typu z czasów naszej narodowej epopei. Na miejscu można także podziwiać oryginalne stroje, w których grali aktorzy w filmie, a także spróbować staropolskiej, szlacheckiej kuchni opartej w dużej mierze na dziczyźnie i runie leśnym.
Huczne otwarcie – znamienici goście
Otwarcie „Filmowego Soplicowa” było wielkim wydarzeniem kulturalnym, pojawili się na nim nie tylko Andrzej Wajda, ale także aktorzy grający w „Panu Tadeuszu” – między innymi Grażyna Szapołowska, Alicja Bahleda-Curuś czy Marek Konrad. Skansen filmowy „Soplicowo” to dziś miejsce wypoczynku i rozrywki, choć w latach 90-tych minionego wieku teren ten stanowiło bardzo zaniedbane zaplecze gospodarcze Dworu Cichowo. Była tu stara szklarnia, a działkę porastały ponad metrowe pokrzywy. Miejsce to bardzo szpeciło turystyczną miejscowość jaką jest Cichowo. Na szczęście działkę przejęła Gmina Krzywiń, dając jej nowe życie...
OFERTA MIEJSCA
- W skansenie można zamówić dodatkowo płatne atrakcje na przykład pokazu sztuki sokolnictwa.
- "Soplicowo” oferuje również warsztaty kulinarne: wyrób kiełbasy, kiszenie kapusty itp.
- Jest możliwość przejażdżki bryczką, organizowane są spływy kajakowe, przejażdżki kolejką parkową.
- W niedalekiej odległości od Skansenu Soplicowo, w samym Cichowie, znajduje się urokliwe jezioro, a przy nim dwie plaże z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Można też odbyć rejs statkiem „Telimena”.
- Miejscowość posiada dobrze rozbudowaną bazę miejsc noclegowych oraz punkty gastronomiczne serwujące staropolskie dania.
- Dla lubiących aktywnie spędzać czas Cichowo oferuje ścieżki, szlaki i dukty leśne do wędrówek pieszych, rowerowych i konnych.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Przez Cichowo przebiegają szlaki: Trakt Chłapowskiego i Wielkopolska Podkowa - szlaki konne, Drogi Mickiewiczowskie i Ziemiański Szlak – trakty rowerowe.
- Na liście najpopularniejszych polskich filmów kinowych nakręconych po 1989 roku „Pan Tadeusz” z widownią ponad 6,1 mln widzów zajmuje odległe 27 miejsce. Budżet filmu wynosił 12,5 miliona, a jego przychód prawie 83 mln złotych.
Adres:
Krzywiń 64-010
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.
Można skorzystać także z wielu odpłatnych atrakcji. Skansen oferuje usługę przewodnika (po wcześniejszym kontakcie w celu rezerwacji terminu).
Obiekt dostępny jest w sezonie wiosenno-letnim w 100% procentach (wówczas są tam także zwierzęta).
Skansen zajmuję powierzchnię około trzech hektarów. Teren jest ogrodzony. Dysponuje parkingiem na około 300 samochodów.