Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Kościoły i obiekty sakralne,
Opis
Najstarszy, drewniany, wciąż pełen tajemnic…
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Krobia. Województwo wielkopolskie.
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w 2018 roku odkryto tu malowidła ścienne, które dodały świątyni w Domachowie aż 200 lat. Najstarszy drewniany kościół w Polsce to bezcenny zabytek architektury drewnianej, którego historia wciąż skrywa wiele tajemnic. To było niezwykłe odkrycie. Prawie po roku prac w domachowskiej świątyni konserwatorzy stwierdzili, że kościół ma podwójne ściany. Po ściągnięciu wierzchniej warstwy natknięto się na niesamowite malowidła, które przedstawiały między innymi postaci z Nowego i Starego Testamentu, rycerzy, siedmiogłowego smoka czy Ostatnią Wieczerzę.
Zbadali malowidła
Za pomocą badań dendrochronologicznych (to naukowa metoda datowania zjawisk przyrodniczych, zabytków i znalezisk archeologicznych zawierających drewno) ustalono, że malowidła te powstały w XIV wieku. Co ciekawe przed tym odkryciem powstanie kościoła w Domachowie datowano na okres znacznie późniejszy, bo rok 1568. Znalezienie malowideł zweryfikowało datę lokacji świątyni i przesunęło ją o 200 lat, czyli aż do 1369 roku. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia z najstarszą istniejącą drewnianą świątynią w Polsce!
Pieta z XV wieku
Nie tylko budowla ma bezcenną wartość, ale również to co się w niej znajduje. Wśród najcenniejszych zabytków są między innymi gotycka rzeźba „Pieta” z około 1430 roku, która stoi w centrum ołtarza głównego oraz obraz zatytułowany „Koronacja Matki Bożej”. Na belce tęczowej umieszczone są gotyckie rzeźby pochodzące sprzed połowy XVI wieku. Konfesjonał i chrzcielnica są barokowe, a ambona pochodzi z końca XVIII wieku. Sufit świątyni zdobi rokokowa polichromia w odcieniach sepii. Oryginalne jest również wyposażenie zakrystii z 1775 roku.
W centrum wsi
Kościół w Domachowie położony jest na niewielkim wzniesieniu w zachodniej części wsi, otoczony zadrzewionym cmentarzem i murowano-metalowym oraz częściowo drewnianym ogrodzeniem. Od południa sąsiaduje on z otoczoną ogrodem plebanią. Świątynia zlokalizowana jest w ważnym historycznie centrum miejscowości, w której doskonale zachowany został średniowieczny układ ruralistyczny. Kościół w Domachowie został wpisany do rejestru zabytków już 7 marca 1931 roku, pod numerem 238.
OFERTA MIEJSCA
Przy „Gościńcu” znajduje się wiata z dostępem do bieżącej wody oraz prądu, która stanowi punkt odpoczynku. W odległości około 150 metrów znajduje się sklep spożywczy. Przy parkingu stoją tablice informujące o historii regionu i Domachowa oraz o przebiegających szlakach turystycznych.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Przy kościele rośnie lipa o obwodzie pnia około 400 cm.
- Obok świątyni umieszczony jest nagrobek księdza M. Kwapicha (1796-1864).
- Domachowo jest jedną z kilkunastu wiosek należących do tak zwanej Biskupizny - mikroregionu folklorystycznego, obejmującego miejscowości położone w okolicy Krobi (będącej stolicą Biskupizny) w Wielkopolsce. Nazwa regionu wzięła się z czasów XIII - XVIII wieku, kiedy tereny te były własnością biskupów poznańskich. Pierwsza historyczna wzmianka o Domachowie pochodzi z XIII wieku. W roku 1290 Domachowo było lokowane na prawie niemieckim przez księcia Przemysła II. Nadał on Domachowo biskupowi poznańskiemu Janowi II Gerbiczowi z Nałęczów. Natomiast z 1401 roku pochodzi pierwsza wzmianka o domachowskim kościele.
- Od października 1940 roku był jedynym w całym powiecie gostyńskim czynnym kościołem, w którym odprawiano msze dla Polaków.
- Przez Domachowo przebiegają szlaki: szlak rowerowy „EuroVelo”, Szlak Bursztynowy i Biskupiański Szlak Turystyczny.
Adres:
Krobia 63-840
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny.