Atrakcje, Miejsca Ciekawe,
Opis
Biskupiański Gościniec: W samym sercu Biskupizny
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Krobia. Województwo Wielkopolskie.
Biskupiański Gościniec – centrum kultury biskupiańskiej. To budynek postawiony w początku XX w. na miejscu dawnego przykościelnego szpitala. Dziś to tutaj bije serce Biskupizny – odbywają się warsztaty, potańcówki oraz podejmowane są wszelkie ważniejsze decyzje dotyczące Biskupizny. To właśnie tutaj najwięcej dowiedzieć się można o historii i kulturze Biskupian oraz spotkać się z Biskupianami na żywo! Do dziś zwraca uwagę konstrukcja budynku, materiał budowlany – czerwona cegła, typowa dla regionu bryła obiektu i elewacja. Po przebudowie obiekt zachował swoje historyczne walory uzyskując nowe funkcje.
W obiekcie prowadzone są warsztaty oraz lekcje regionalne pn. „Biskupiańska Szkoła Tradycji” - nauka tańca, śpiewu, haftu biskupiańskiego, spotkania z mistrzami tradycji – przedstawicielami starszego pokolenia będącymi depozytariuszami autentycznej biskupiańskiej kultury. Organizowane są także wydarzenia kulturalne, które umożliwiają poprzez czynny udział uczestników, poczuć „żywą tradycję”. Tutaj powstał Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic nagrodzony Nagrodą im. Oskara Kolberga (najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury ludowej), tutaj działał znany społecznik Jan z Domachowa Bzdęga i tutaj do dziś odbywają się tradycyjne zabawy obrzędowe, takie jak Katarzynki i Podkoziołek.
OFERTA
- Lekcje regionalne oraz warsztaty tematyczne pn. „Biskupiańska Szkoła Tradycji”, Biskupiańskie ABC, o muzyce, tańcu i śpiewie na Biskupiźnie, hafty biskupiańskie, dawne grajotka, gry i zabawy itp. z biskupiańskimi mistrzami tradycji -przedstawicielami starszego pokolenia będącymi depozytariuszami autentycznej biskupiańskiej kultury ludowej.
- „Kultura biskupiańskiego stołu” cykliczne spotkania dla kobiet w wieku 50 +, związane z kulturą stołu, tradycjami dobrego gotowania itp. (np. zajęcia florystyczne, dekorowania stołu, opracowywanie nowych receptur na bazie wiedzy o kulinarnym dziedzictwie regionu itp.
- spotkania w pracowni digitalizacyjnej, zajmującej się zbieraniem oraz digitalizowaniem materiałów archiwalnych (filmów, fotografii itp.),
- Biskupiańskie warsztaty muzyczne – doskonalące i poszerzające repertuar muzyczny, taneczny i śpiewaczy zespołów folklorystycznych – wspólne muzykowanie dzieci i młodzieży z Kapeli dudziarskiej z mistrzami gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, wspólne próby dzieci i młodzieży uczących się grać z zespołami tanecznymi.
- „Regionalia biskupiańskie” - warsztaty, pokazy, prelekcje, spotkania dla grupz gminy Krobia oraz gości spoza Biskupizny, przybliżające poszczególne aspekty dawnego życia na Biskupiźnie – dawne prace, zabawy, poznawanie tajników związanych z biskupiańskim strojem regionalnym, tańcem, gwarą, śpiewem, zwyczajami i obrzędami.
- Warsztaty pn. Biskupizna ze smakiem– pokazy, warsztaty kulinarne dotyczące biskupiańskich potraw,
- Cykliczne spotkania Partnerstwa na rzecz Biskupizny skupiającego mistrzów tradycji, animatorów kultury, lokalnych liderów, przedstawicieli szkół, przedszkoli, instytucji kultury, urzędu miejskiego, organizacji pozarządowych, sołtysów, kół gospodyń wiejskich, przedsiębiorców, mające na celu określanie kierunków działań na rzecz ochrony, rozwoju i promocji dziedzictwa kulturowego biskupizny.
- Koncerty, występy, pokazy nawiązujące do tradycji Biskupiańskiego Roku Obrzędowego (Podkoziołka, wielkanocnego stołu, Katarzynek itp.
- Spotkania zespołu ds. folkloru mające na celu opracowanie materiałów edukacyjno-informacyjnych, analizę zasobów strony www, opracowanie planów promocji działań Biskupiańskiego Gościńca, opracowanie ofert dla turystów odwiedzających wieś i korzystających z infrastruktury.
CIEKAWOSTKI
- Wizyta w Biskupiańskim Gościńcu to okazja do obcowania z żywą, autentyczną kulturą ludową, która w 2016 roku została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
W POBLIŻU ...
-
Drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła - Jest najstarszym funkcjonującym kościołem drewnianym w Polsce i zarazem najstarszym kościołem konstrukcji zrębowej na świecie. Zawiera on w sobie wręcz rewolucyjne w stosunku do okresu swojego powstania rozwiązania architektoniczne (np. niezwykle wysoka konstrukcja storczykowa więźby dachowej), wysokiej klasy zabytki średniowieczne (np. gotycka pieta z początku XIV w., częściowo zachowane gotyckie polichromie, na które nakładają się warstwy późniejsze – renesansowe) jak i późniejsze – rokokowe (ołtarz główny, chrzcielnica i ambona) i barokowe. W 2020 r. obiekt otrzymał certyfikat „Miejsca Ciekawego” nadany przez Stowarzyszenie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Istnieje możliwość zwiedzania obiektu po wcześniejszym umówieniu.
-
Ogólnodostępna wiata – punkt odpoczynku dla zwiedzających.
-
Zabytkowa kuźnia.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Poniedziałek -ZAMKNIĘTE
Wtorek- 13:00 - 20:00
Środa -19:30 - 21:30
Czwartek -ZAMKNIĘTE
Piątek -ZAMKNIĘTE
Sobota -13:00 - 20:00
Niedziela -ZAMKNIĘTE
Informacje udziela Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi - tel. +48 65 5711320
Możliwość zwiedzania z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu.