Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Rekreacja,
Opis
Opowieści na gęsim szlaku…
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Jemielnica. Województwo opolskie.
Wrocław ma krasnale na swoich ulicach, Poznań słynne koziołki w wieży ratuszowej, a... opolskie Gąsiorowice mają gąski. Ta piękna śląska miejscowość od wieków związana jest właśnie z tymi ptakami. Od niedawna można poznać Gąsiorowice przemierzając je szlakiem wyznaczonym przez 16 gęsi. Każda z nich ma oryginalne śląskie imię i z każdą z nich związana jest jakaś ciekawa historia...
Gąsiorowice niegdyś słynęły z tego, że niemalże w każdym gospodarstwie było stado gęsi, które często można było spotkać na tamtejszych stawach. Kiedy wszyscy gospodarze wypasali gęsi, miejscowe stawy robiły się białe, a z daleka słychać było gęganie. Obecnie gęsi hodowane się w nielicznych gospodarstwach, ale żeby upamiętnić rolę tych ptaków w historii wsi postał właśnie ten ptasi szlak…
Szlak ważny dla mieszkańców
Można powiedzieć, że w pewnym sensie gęsi to śląskie ptaki. Wielu opolskich gospodarzy od pokoleń je hodowało. W Gąsiorowicach, z racji zlokalizowanych na terenie wsi kilku dużych stawów, gęsi czuły się wręcz komfortowo. Ptaki wpisały się w historię Gąsiorowic również w ten sposób, że od nich pochodzi nazwa tej miejscowości. Sympatia i sentyment do tych ptaków spowodował, że w pomysł powstania „Szlaku Gąski” mocno zaangażowali się mieszkańcy. Gąsiorowiczanie nie tylko pomagali w montażu mosiężnych gęsich figur na terenie wsi, ale także nadali każdej gąsce oryginalne imię. Imiona były typowo śląskie i dawniej często spotykane na tamtejszych ziemiach. Aktualnie mieszkańcy wciąż dbają o figurki i ich otoczenie.
Posłuchaj mojej historii
Podążając „Szlakiem Gąski” nie można także wykluczyć sytuacji, w której jakiś mieszkaniec zaczepi gościa racząc go swoją osobistą historią wpisaną w dzieje jego rodzinnej wsi i ukochanego Śląska. Dlatego można tu poznać nie tylko piękne Gąsiorowice i historię poszczególnych miejsc naznaczonych figurkami, ale także prawdziwe ludzkie życiorysy. Wędrówka przez Gąsiorowice to także doświadczenie śląskiego klimatu oraz okazja aby popodziwiać piękno przyrody i krajobrazów. Każdy z przystanków wyposażony jest w tablice informacyjne zawierające wiele ciekawych wiadomości. A kiedy już przejdziemy „Szlakiem Gąski” można odwiedzić miejscową restaurację i zamówić sztandarowe danie Gąsiorowic, którym jest oczywiście … pieczona gęś.
OFERTA MIEJSCA
We wsi Gąsiorowice można zobaczyć dwie kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne w tym krzyż w miejscu cmentarza francuskiego, pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej i budynki dwóch szkół, mural i „Ogród ołmy” – sad owocowy. Dodatkowo na trasie „Szlaku Gąski” i na terenie wsi, są rozmieszczone punkty „Geocachingu”, które przyciągają pasjonatów poszukiwań skarbów. Na terenie tej miejscowości jest kilka stawów hodowlanych. Można podziwiać zmodernizowaną dwa lata temu strażacką sikawkę konną. We wsi funkcjonuje także zagroda chłopska z izbą tradycji. W miejscowości stworzono punkt widokowy.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
- Wieś Gąsiorowice słynie w okolicy z licznych stawów. Najstarszą częścią wioski jest Dambina. W 1286 roku otrzymali ją jemielniccy Cystersi.
- W 1765 roku wybudowano w Gąsiorowicach przędzalnię. Do klasztoru w Jemielnicy należały wtedy 21 gąsiorowickie pasieki i 232 owce. W 1784 roku Gąsiorowice liczyły 207 mieszkańców. Było tu 23 gospodarzy, 32 zagrodników, sześciu chałupników i dwóch młynarzy.
- Gąsiorowice złożyły wniosek o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego.
W POBLIŻU…
W bezpośrednim sąsiedztwie Gąsiorowic znajduje się miejscowość Jemielnica (wieś Sieci Najciekawszych Wsi), przez którą przebiega europejski szlak cysterski, biegnący z zachodu na wschód kontynentu. W tej miejscowości funkcjonowało opactwo Cystersów utworzone gdzieś między 1255 a 1289 rokiem. Do miejsc godnych zobaczenia w Jemielnicy należą: kompleks pocysterski, kościół cmentarny, zabudowa dawnego centrum wsi, kapliczki, cmentarze, zabudowa dawnego dworu, szkoły.
INFORMACJE PRZYDATNE DLA ODWIEDZAJACYCH
„Szlak Gąski” składa się z 16 przystanków rozsianych na terenie całej wsi Gąsiorowice.
Dojazd do Gąsiorowic z autostrady A4 jest bardzo prosty. Należy zjechać na zjeździe Olszowa, dojechać do Strzelec Opolskich, a potem drogą wojewódzką nr 426 do Jemielnicy. W Jemielnicy skręcamy w lewo i po kilku kilometrach jesteśmy.
Adres:
47-133
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
„Szlak Gąski” jest ogólnodostępny, a wstęp bezpłatny.
Znajduje się na terenie całej wsi Gąsiorowice.
Folder-przewodnik: https://jemielnica.pl/4751/7034/gasiorowice-szlak-gaski.html
Dla grup zorganizowanych jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, który będzie opowiadał gąsiorowickie historie śląską gwarą.