Gminy PSORW
Opis
Gmina Gogolin jest malowniczo położona w sercu Opolszczyzny, w powiecie krapkowickim. Mieszka tu prawie 13 tysięcy osób. Bliskość autostrady A4, doskonale położone tereny inwestycyjne objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej oraz rozwinięty przemysł cementowo – wapienniczy i chemiczno – poligraficzny pozwalają na prężny rozwój gospodarczy.
Sam Gogolin to młode miasto. Prawa miejskie uzyskał w 1967 roku, a w 2017 obchodził dwa jubileusze – 50. rocznicę nadania praw miejskich oraz 50 – lecie odsłonięcia pomnika Karolinki i Karlika – symbolu Ziemi Gogolińskiej. Gogolin to gmina o rolniczej i przemysłowej historii – miejscowość przez wieki była ważnym ośrodkiem przemysłowym w Polsce, a obecnie działa tu największa w Europie cementownia oraz najnowocześniejszy zakład produkcji wapna. Nierozerwalnie łączą się tu rozwój społeczno – gospodarczy, poszanowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz dbałość o środowisko naturalne.
"Poszła Karolinka do Gogolina"
Gogolin znany jest w całej Polsce z popularnej pieśni ludowej "Poszła Karolinka do Gogolina", którą rozpropagował między innymi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". 15 września 2000 roku, w trakcie uroczystości otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney ponad trzy miliardy ludzi na całym świecie mogło usłyszeć melodię, którą od wielu dziesięcioleci nucą mieszkańcy Polski, jednoznacznie utożsamiając ją z pewną miejscowością na skraju Wyżyny Śląskiej: właśnie z Gogolinem. Legenda o Karolince i Karliczku, piosenka i pomnik stanowią znak rozpoznawczy Gogolina. Toteż szczególna uwaga należy się tym, którzy pieczołowicie kultywują pamięć o dawnych czasach, stoją na straży tradycji i pielęgnują wartości, kryjące się pod wspólną nazwą "kultury" - czyli po prostu mieszkańcom ziemi gogolińskiej.
Dbanie o tradycje
To zasługą mieszkańców gminy jest fakt, iż w okolicach Gogolina, mimo naporu nowoczesności, przetrwało kulturowe bogactwo i wciąż naturalnym zjawiskiem jest swoisty pietyzm wobec obyczajów takich jak: "szkubanie" pierza, "Pogrzebanie Basa", "Wodzenie Niedźwiedzia" czy palenie "żuru" i nikt nie śmiałby kwestionować prawdziwości twierdzenia, że właśnie w tym regionie powstają "wielkie dzieła sztuki na małych skorupkach", czyli słynne "kroszonki". Ale to przecież nie wszystko, a jedynie niewielka część tutejszego dorobku kulturowego. Niezwykłą urodą wszak odznaczają się również gogolińskie korony żniwne, które corocznie są ozdobą gminnych, wojewódzkich, a nawet krajowych dożynek.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
- Pomnik Karolinki i Karliczka w centrum Gogolin
- Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni , Kościół p.w. Św. Franciszka w Malni
- Piece wapiennicze w Gogolinie
- Sanktuarium Św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim
- Owocowy Ogród Miejski w Gogolinie
- Centrum Bioróżnorodności w Gogolinie
- Kościół pw. Św. Jacka w Kamieniu Śląskim
- ,,Sebastianeum Silesiacum’’ Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno -Wypoczynkowy,
- Ogród Księdza Sebastiana Kneippa
- Pole golfowe - Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim
- Tor wyścigowy Silesia Ring w Kamieniu Śląskim
- Izba tradycji w Kamieniu Śląskim
- Góra Szpica w Zakrzowie
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Centrum Informacji Turystycznej w Gogolinie
ul. Plac Dworcowy 5
47-320 Gogolin
tel. +48 690 268 180
E-mail: