Atrakcje, Miejsca Ciekawe, Rekreacja,
Opis
Olimpijska Drzewica zaprasza!
Certyfikowane "Miejsce Ciekawe", rekomendowane przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Gmina Drzewica. Województwo łódzkie.
Chociaż Drzewicę od najbliższych polskich gór dzieli ponad 300 km, to właśnie tu pojawił się pomysł budowy profesjonalnego toru do uprawiania kajakarstwa górskiego. Najpierw w roku 1978 w sercu nizinnej Polski zaczął działać klub kajakowy, a w 2005 roku oddano do użytku nowy tor kajakowy - jeden z najnowocześniejszych w Europie obiektów do uprawiania slalomu. Jeśli chcesz się przekonać, że „niemożliwe” nie istnieje, odwiedź Drzewicę i sprawdź to sam!
Rok 1978 był przełomowy dla historii polskiego kajakarstwa. Właśnie wtedy w klubie sportowym działającym w Drzewicy, małej miejscowości leżącej na pięknej nizinie, gdzieś pomiędzy Łodzią, a Warszawą, zatrudniono dwóch szkoleniowców: Roberta Korzeniewskiego i Kazimierza Kuropeskę. Panowie najpierw utworzyli sekcję kajakową, a po paru latach ich działalności wybudowano sztuczny tor slalomowy na rzece Drzewiczce. Był to pierwszy obiekt tego typu w nizinnej Polsce.
Sukces goni sukces
I pewnie na tym by się skończyło gdyby nie fakt, że po paru latach szkolenia przyszedł czas na pasmo wielkich sukcesów kajakarzy z małej Drzewicy. Systematycznie podczas Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów w slalomie i zjeździe kajakowym zawodnicy z Drzewicy zdobywali po kilkanaście medali różnego koloru. W 1995 roku zanotowali rekord - 21 medali mistrzostw Polski. Kajakarze z Drzewicy reprezentowali Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach i Londynie. Zdobywali medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Ukoronowaniem tego znakomitego dla drzewickiego kajakarstwa okresu był srebrny medal olimpijski w konkurencji C–2, wywalczony 20 września 2000 roku podczas Olimpiady w Sydney przez Krzysztofa Kołomańskiego i Michała Staniszewskiego!
Ośmiu olimpijczyków z Drzewicy
W 2005 roku tor kajakowy zmodernizowano, tworząc tu jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie - idealny do uprawiania slalomu i zjazdu kajakowego. Do dziś Drzewica specjalizuje się w tych dyscyplinach sportu. Co ciekawe na Igrzyska Olimpijskie pojechało już aż ośmiu sportowców z malutkiej Drzewicy. Według statystyk Polskiego Komitetu Olimpijskiego, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców danej miejscowości, to absolutny rekord Polski. To właśnie na cześć „Drzewickich Olimpijczyków” przy torze powstał obelisk, który upamiętnia ich występy na Igrzyskach. Na granitowych płytach znalazły się nazwiska ośmiu zawodników: oprócz wspomnianych wcześniej wicemistrzów olimpijskich, są to Natalia Pacierpnik, Zbigniew Miązek, Mariusz Wieczorek, Krzysztof Supowicz, Grzegorz Kiljanka i Piotr Szczepański, a także trener Robert Korzeniewski.
Sam spróbuj kajakarstwa
Oferta Drzewicy to nie tylko „olimpijski” tor kajakarstwa górskiego wybudowany na rzece Drzewiczce, ale także Zalew Drzewicki, który rzeka zasila. Zalew o powierzchni ponad 80 ha, spełnia funkcję zbiornika retencyjnego, ale jest także miejscem rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Od maja do września można także wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Drzewiczką. Urozmaicona trasa biegnąca meandrami rzeki - wśród dzikich łąk, starorzeczy, pól uprawnych i terenów leśnych – dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu uczestnikowi spływu.
OFERTA MIEJSCA
Zalew Drzewicki dysponuje zadbaną plażą, strzeżonym miejscem do kąpieli, wypożyczalnią sprzętu wodnego (kajaki, rowerki wodne, narty wodne). Można wybrać się na „rejs” bananem ciągniętym przez motorówką, bądź posmakować „wakeboardingu” o długości 220 metrów. Również amatorzy ekstremalnych sportów wodnych znajdą tu dogodne warunki do uprawiania hydrospeed’u i freestyle’u.
Są boiska do kajak polo i siatkówki plażowej, dwa place zabaw i punkt gastronomiczny.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy oferuje dwa domki letniskowe położone w zacisznym lasku – 350 m od plaży i 150 m od toru kajakowego. Do dyspozycji turystów pozostaje osiem pokoi 3- lub 4-osobowych. Każdy jest niezależny, ogrzewany, ma wyjście na taras, osobną łazienkę i aneks kuchenny. Na terenie przy domkach („Kemping nad Drzewiczką”) znajduje się między innymi plac zabaw dla dzieci, miejsca na ognisko i free wi-fi. Bazę noclegową okolicy uzupełniają hotele i hostele w mieście oraz gospodarstwa agroturystyczne.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MIEJSCEM
Doskonałe warunki wodne stworzone na rzece Drzewiczce oraz idealne ukształtowanie rynny toru spełniają wszystkie normy dotyczące organizacji zawodów najwyższej rangi z mistrzostwami świata włącznie. Długość żelbetowej rynny toru wynosi 194 metry bieżące, szerokość od 4 do 10 metrów, ilość wody dla potrzeb zawodów 10 m3/sekundę.
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Wstęp wolny. Obiekt dostępny jest całorocznie.