Kamień Śląski (gmina Gogolin, woj. opolskie)-Tu odnowisz ciało i duszę!
Czy na wsi można się nudzić?
W Kamieniu Śląskim zdecydowanie nie!
U Św. Jacka odnowisz ciało i duszę!
Położona wśród pól i lasów wieś Kamień Śląski z województwa opolskiego, a dokładniej z gminy Gogolin (tak… to ten Gogolin, miasto Karolinki i Karliczka - ale o tym może w kolejnym blogu ...) emanuje spokojem, a jednocześnie nie pozwala na nudę!
Kamień Śląski - niegdyś gród rycerski, dzisiaj szmaragd ziemi opolskiej. W 2019 r. otrzymał certyfikat potwierdzający przynależność do Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce! Chcieliśmy na własne oczy sprawdzić, co w tym Kamieniu Śląskim tak ciekawego…
Święty Jacek z Kamienia Śląskiego
Naszą wycieczkę rozpoczynamy śladami św. Jacka, bo właśnie tutaj narodził się święty Jacek oraz błogosławieni Bronisława i Czesław. Dlatego też swoją przygodę zaczynamy od zwiedzenia obowiązkowego punktu każdej wycieczki po Kamieniu Śląskim, czyli Sanktuarium św. Jacka wraz z kaplicą, która według przekazywanej tu tradycji jest miejscem narodzin, głównego patrona archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej. Św. Jacek był zasłużonym dominikaninem, założycielem klasztorów na ziemiach ruskich, kanonizowany w 1594 r.
Kierując się w stronę Pałacu Odrowążów podążamy pięknym parkiem przypałacowym z uroczym stawem. Samo zwiedzanie Pałacu zajmuje nam około godziny. Miła Pani Beatka, która nas oprowadza wskazuje na ciekawostki, związane z miejscem. Szczególnie sala lustrzana zrobiła na nas ogromne wrażenie.
W historii Pałacu ważną rolę oprócz rodziny Odrowążów odegrały także rodziny Strzałów, Larischów i Strachwitzów. Dbały przede wszystkim o rozwój posiadłości w Kamieniu Śląskim i o utrzymanie tutejszego zamku. W styczniu 1945 r. zamek został splądrowany przez wojska sowieckie. Po wojnie powstał w nim dom dziecka. W 1970 r., po uprzednim zniszczeniu Zamek został podpalony. W 1990 r. ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej. W 1994 r. Biskup Opolski ustanowił tu Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W zabytkowych wnętrzach Pałacu organizowane są konferencje, szkolenia, sympozja – często o wymiarze międzynarodowy.
W S K A Z Ó W K A
Najlepiej ustalić termin zwiedzania w recepcji ośrodka lub pod nr tel. 77 45 19 100 , 77 467 11 04.
Pani Beata, przewodniczka po Pałacu, poleciła nam udać się na kawę oraz rogaliki św. Jacka do pobliskiej restauracji – Gościniec u św. Jacka. Idealne miejsce na przerwę.
Już nie z przewodnikiem, lecz indywidualnie udaliśmy się schodami do kaplicy św. Jacka na chwilę modlitwy i zadumy. W 1945 r., pod koniec II wojny światowej, kaplica została spalona przez wojska sowieckie, a kosztowności zostały zabrane. Obecnie kaplica wyposażona jest w rokokowy ołtarz, a w centralnym jego punkcie usadowiono statuę św. Jacka.
Brama dzwonów
Dopełnieniem kompleksu pałacowo-sanatoryjnego jest brama dzwonów. Brama mieści osiem dzwonów zwane „Dzwonami pojednania i pokoju". Łączna waga dzwonów wynosi aż 8 270 kg. Na frontonie „bramy dzwonów" umieszczono napis: Laudate Dominum (Uwielbiajcie Pana).
Bicie dzwonów można usłyszeć w każdą sobotę o godz.15.00 oraz w każdą niedzielę o godz. 11.15 i o godz. 14.55.
Uloterapia, grota solna
Uloterapia, czyli inhalacja powietrzem z ula to jeden z rodzajów apiterapii, który polega na przebywaniu w domku w bliskim otoczeniu pszczół, które nie maja bezpośdreniego kontaktu z człowiekiem. Uloterapia to forma obcowania z naturą, która ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie i witalność.
Apidomek dostępny jest od maja do września. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Rezerwacja pod telefonem (można sms): +48 692 165 757
Grota solna z tężniami solankowymi przygotowana została w historycznej przyzamkowej piwnicy, która dawnym właścicielom zamku służyła jako chłodnia. Grotę wyposażono w dwie tężnie do budowy których wykorzystano takie same materiały z jakich są zbudowane tężnie ciechocińskie: drewno sosnowe, świerkowe, dębowe oraz tarninę. Do tężni sprowadzana jest solanka, zawierająca niezbędne pierwiastki dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pochodzi ona z produktów wytwarzanych w warzelni soli w Ciechocinku, tj.: szlamu i łogu leczniczego.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja:
Tel.: +48 77 467 11 04 Osobom zorganizowanym w grupach, dogodny termin korzystania z groty ustala Recepcja Ośrodka.
Jeden seans trwa 45 min / 13 PLN od osoby. Grota jednorazowo mieści 30 osób.
Leczenie wodą i zupa z siana.
Brodzenie w oligoceńskich zimnych wodach.
W sąsiedztwie odbudowanego Pałacu Odrowążów znajduje się Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Sebastianeum Silesiacum”, czyli nowoczesna placówka rehabilitacyjno-wypoczynkowa. Specyfika Ośrodka polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości wód oligoceńskich do hydroterapii wg. metody księdza Sebastiana Kneippa z Bawarii.
Sebastianeum Silesiacum oferuje ok. 150 miejsc noclegowych, więc proponujemy zagościć tutaj dłużej niż dzień czy weekend. Ośrodek stosuje terapie kneippowskie oparte na pięciu filarach:
- terapia z wykorzystaniem wody,
- terapia ruchowa,
- terapia żywieniowa,
- terapia z wykorzystaniem leczniczych właściwości ziół,
- terapia porządkująca.
Brzmi intrygująco? Rzeczywiście takie jest, bo gdzie jeszcze można zakosztować zupy z siana? Kamieńskie siano z przypałacowego ogrodu to naturalne siano, bez konserwantów bez nawożenia, zbierane a następnie suszone.
W ośrodku najlepiej zagościć na kilka dni, wybierając jedną z proponowanych ofert (oferta rehabilitacyjno-lecznicza, oferta weekendowa, oferta terapii przeciwobrzękowej KTP). Można skorzystać także z zabiegów, takich ja: hydroterapia, ciepłolecznictwo, komora hiperbaryczna, światłolecznictwo, kinezyterapia oraz wiele innych – ale o tym już w szczegółach na stronie internetowej: http://sanatorium.kamienslaski.pl/
Dobór właściwości metod leczniczych, pozwala zregenerować siły witalne i odzyskać pełną harmonię ciała i ducha. Poleca się w szczególności gimnastykę ogólną i leczniczą, Nordic Walking, wędrowanie, jazdę rowerową (w ośrodku można wypożyczyć rower), pływanie, gimnastykę wodną oraz różnorodne formy masażu. Natomiast w sklepiku zaopatrzyć można się m.in. w herbaty i kosmetyki Kneippa, olejki oraz kostki zapachowe do kąpieli. Sklepik: http://sanatorium.kamienslaski.pl/292/218/sklep-kneippa.html
Na recepcji zabieramy ze sobą ulotki, które jak się później okaże będą naszą inspiracją do rezerwacji tygodniowego pobytu w Sebastianeum Silesiacum ...
Ośrodek stwarza idealne warunki dla odnowy psychiczno-duchowej. Latem popularny jest ogród Kneippa, który znajduje się naprzeciw recepcji Sebastianeum. Ogród jest ogólnodostępny. Wyposażony jest w granitowe naczynie do moczenia rąk oraz w dwa baseny do deptania wody czyli tak zwane „brodziki do brodzenia w oligoceńskich zimnych wodach”.
W Sebastianeum Silesiacum udało nam się wypożyczyć rowery i tym oto sposobem dotarliśmy na Silesiaring.
Park przypałacowy jako oaza spokoju, ale gdzie ta adrenalina?
W Kamieniu można poczuć się jak prawdziwy wyścigowiec, zwiększyć dawkę adrenaliny lub udoskonalić technikę jazdy – wszystko to za sprawą Silesia Ring, czyli najnowszego toru wyścigowego w Polsce. Najdłuższa prosta liczy 730 metrów. Najlepiej śledzić stronę internetową Toru (www.silesiaring.pl ) gdzie na bieżąco będziemy z wszelkimi imprezami organizowanymi na Silesiaring. Tylko niektóre z imprez które odbywają się na torze to:
- Silesia Ring Open Track, czyli wolne jazdy samochodem. Obojętnie czy alfa romeo, peugout 508, opel corsa tutaj możesz sprawdzić swoje umiejętności, a także lepiej poznać swój samochód;
- Treningi sportowej jazdy 1×1 z Instruktorem – czyli szkolenia boku wykwalifikowanego instruktora. Do wyboru 10 profesjonalistów, każdy z innym doświadczeniem torowym, wyścigowym, szkoleniowym. Trening odbywa się na samochodzie własnym lub wynajętym (do wyboru: na torze lub płytach poślizgowych).
- Na torze odbywają się eventy / track day motocyklowe, których Organizatorem są firmy zewnętrzne.
Szczegółowy kalendarz imprez na Torze : https://silesiaring.pl/kalendarz/
Karolinka Golf Park, czyli pole golfowe z prawdziwego zdarzenia
Naprzeciw toru wyścigowego znajduje się Karolinka Golf Park, czyli 9-dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej, jedyne na Opolszczyźnie, zlokalizowane przy ul. Lotniczej 4. Prawdziwa gratka dla miłośników golfa, a także osób które chcą dopiero rozpocząć przygodę z golfem. Oprócz gry na polu Karolinka Golf Park oferuje także lekcje z profesjonalnym trenerem, udział w różnorodnych turniejach, pobyty golfowe.
Mała przerwa obiadowa nam się należy. A nie trzeba było daleko szukać … W Karolinka Golf Park od niedawna działa restauracja.
Miejsce łączące wyjątkową lokalizację, z europejską, sezonową kuchnią dla wymagających.
Restauracja Karolinka Golf Park | Kamień Śląski opolskie
Wzmocni i posileni udajemy się zobaczyć co oferuje jeszcze Kamień Śląski. Rozmowa z mieszkanką zachęciła nas do zwiedzenia Izby Tradycji i wejścia do kościoła pw. Św. Jacka.
Jak informuje umieszczona w pobliżu Izby Tradycji tablica informacyjna budynek, w którym obecnie mieści się Izba w przeszłości był wykorzystywany jako kuźnia, siedziba straży pożarnej, czy też wiejski wodociąg. W Izbie Tradycji zgromadzono stare przedmioty używane w gospodarstwach domowych i rolnych oraz dokumenty, zdjęcia, obrazy itp.
Uwaga!
Izbę można zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z sołtysem Kamienia Śląskiego
lub z Centrum Informacji Turystycznej w Gogolinie (tel. 690 268 180) .
Opuszczając Izbę Tradycji mijamy teren reakreacyjno-sportowy, idealny na przerwę dla dzieci. My natomiast podążamy do kościoła parafialnego pw. Św. Jacka.
Kościół pw. św. Jacka
Kościół należy do grona 50 najstarszych kościołów na Górnym Śląsku. Pierwotnymi patronami kościoła byli: św. Urban i św. Jadwiga, uwiecznieni na witrażach kamieńskiego domu Bożego. W XVII w. za pierwszego patrona przyjęto św. Jacka, a św. Urban i św. Jadwiga zostali drugimi patronami kościoła.
Jak czytamy na tablicach zawieszonych na murze okalającym kościół 14 sierpnia 1966 roku w ramach obchodów Milenijnych chrztu Polski odbyły się w Kamieniu Śląskim uroczystości z udziałem Episkopatu Polski na czele z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim i ówczesnym Arcybiskupem Krakowskim Karolem Wojtyłą.
Droga Św. Jakuba
Do Kamienia Śląskiego prowadzi wiele tras rowerowych m.in. szlak Świętego Jakuba, oznaczony symbolem muszli. Służy on pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie pragną przemierzać Europę w poszukiwaniu duchowej jedności.
Diabelski kamień
Kierując się od strony kościoła w kierunku centrum wsi natrafiamy na duży głaz narzutowy, jak informują nas mieszkańcy wsi jego historia owiana jest tajemniczą legendą, zgodnie z którą kamień ten został zagubiony przez anioła strąconego przez Boga do piekła. Inna przypowieść głosi, że w tutejszą okolicę został on przywleczony przez samego diabła. W związku z tym nazywany jest „diabelskim kamieniem”. W rzeczywistości przed ponad 400 tysiącami lat dotarł on do pobliskiego lasu wraz z ogromnym skandynawskim lądolodem. Stamtąd, w 1980 r., został przetransportowany w miejsce, gdzie się obecnie znajduje. Ze względu na jego potężne rozmiary uznano go za pomnik przyrody nieożywionej.
Po drodze jeszcze kawka w pobliskim sklepie i ruszamy w dalszą drogę po Kamieniu Śląskim, podążając w stronę ….Kamionka - ale o tym może w kolejnym blogu.
PS. Co w Kamieniu Śląskim jest szczególnie zauważalne to wyeksponowanie kamienia ... W całej okolicy można spotkać domy oraz elementy małej architektury wybudowane z miejscowego kamienia wapiennego. Kamienna architektura jest charakterystycznym i wyróżniającym się elementem miejscowego pejzażu. Jak się dowiedzieliśmy mieszkańcy coraz częściej odnawiają ogrodzenia i posesje nawiązując do tradycyjnej zabudowy, udowodniając przy tym, że stary kamień może wyglądać pięknie.
PS.2. Piękne krajobrazy i wspaniali ludzie … nic więc dziwnego, że wiele ludzi chciało by właśnie tutaj się osiedlić i zostać na znacznie dłużej. Połączenie wiejskości oraz nowoczesności. Z całego serca polecamy!
#nadrodzedoodkryc
________________________
Baza gastronomiczna i noclegowa:
- Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim (noclegi):
ul. Parkowa 1b, 47-325 Kamień Śląski, tel.: +48 77 467 11 04 e-mail: - Gościniec u św. Jacka (restauracja): ul. Parkowa 1a, 47-325 Kamień Śląski tel. +48 77 467 11 20,
e-mail: - Hotel i restauracja „u Ewy”: Plac Myśliwca 15 47-325 Kamień Śląski tel.: +48 77 467 11 61,
e-mail: . Strona internetowa: https://uewy.pl - Restauracja Karolinka Golf Park: ul. Lotnicza 4 47-325 Kamień Śląski, tel. +48 532 455 244,
e-mail: . Strona internetowa: - Hotel i restauracja Aviator: ul. Lotnicza 5-7, 47-325 Kamień Śląski, tel.: + 48 609 700 066, +48 77 408 81 30,
e-mail: , https://www.hotelaviator.com.pl - Restauracja Kamieniec: Plac Myśliwca 7, 47-325 Kamień Śląski, tel.:+ 48 723 969 929
e-mail: . Strona internetowa: https://karolinkagolfpark.pl - Bar Kebab z Gwoździem: Plac Myśliwca 3, 47-325 Kamień Śląski, tel.: +48 504 687 801
- Restauracja Kasztelanka: Szkolna 23, 47-325 Kamionek, tel. +48 77 467 12 58, https://www.facebook.com/Restauracja-Kasztelanka-112692283807861
W restauracjach polecamy spróbować typowo śląskiego obiadu złożonego na przykład z rolady, modrej kapusty i klusek. Smacznego!
Przeloty samolotem, „Rzut Kamieniem”, wypatrywanie susła moręgowanego …
Ciekawostki związane z Kamieniem Śląskim:
- Św. Jacek z Kamienia Śląskiego jest jedynym polskim świętym umieszczonym na kolumnadzie Berniniego na Placu św.. Piotra w Rzymie.
- Aby poczuć magię wioski warto przyjechać na uroczystości metropolitarne ku czci św. Jacka, które odbywają się coroczniew sierpniu i gromadzą licznych pielgrzymów z całej Polski i zza granicy. Tradycyjne stały się także zawody w „Rzucie Kamieniem”, które odbywają się w ramach „Jarmarku Odpustowego u św. Jacka”.
- Z Kamienia Śląskiego ścieżką przyrodniczo-edukacyjną można podążyć do Kamionka, pobliskiej wioski z malowniczą kapliczką nad stawem. Ścieżka przebiega obok terenu, gdzie przeprowadzono udaną reintrodukcję susła moręgowanego. Przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć susła.
- Obok Silesiaring na pobliskim Lotnisku można zarezerwować przelot samolotem lub uczestniczyć w szkoleniu samolotowym (kontakt: Przemysław Piekarski, tel.: +48 882 523 090, www.helenair.pl)
- W Kamieniu Śląskim powstała pierwsza w Polsce zielona wyspa energetyczna - czyli farma fotowoltaiczna o mocy 499 kW wraz z magazynem energii, wiatrakiem i dwoma mikroinstalacjami.
ZAPRASZAMY ! Kamień Śląski na drodze do odkryć ...
Pozdrawia Redakcja "Najciekawsze na Wsi"