Wycieczka po Kamieniu Śląskim
- 1 dzień
- 6-8 godzin
- 6-10 km
Wycieczka po Kamieniu Śląskim
Tam, gdzie nas nogi poniosą. Hmmm... - każdy kto zapozna się z ilością atrakcji jakimi dysponuje ta malownicza miejscowość, będzie miał dylematy. Od czego zacząć, co potraktować pobieżnie, a czemu poświęcić więcej czasu i uwagi. Jeśli pomimo tego jesteś gotowy na tę wycieczkę, to na rozwianie wszelkich wątpliwości zarezerwuj sobie cały dzień pełen niezapomnianych wrażeń... Gościnny Kamień Śląski zaprasza!
Kamień Śląski zaskoczy Cię nie tylko ilością atrakcji, ale przede wszystkim ich różnorodnością. Praktycznie każdy będzie mógł znaleźć tu rzeczy ciekawe dla niego. Miłośnicy zabytkowych obiektów sakralnych, posiadłości z pięknymi parkami czy ciekawych miejsc związanych nie tylko z historią lokalną będą usatysfakcjonowani, ale także ci, którzy kochają sport, wrażenia i podwyższony poziom adrenaliny. Na zwiedzanie Kamienia zarezerwuj sobie cały dzień, który możesz zakończyć pysznym śląskim obiadem. Jeśli dane miejsce szczególnie Cię zainteresuje lub zachwyci, nie wahaj się i idź dokładnie tam, gdzie Cię nogi poniosą…
Jeśli jesteś gotowy na pasjonującą przygodę to zaczynamy!
Wycieczka piesza.
Czas: około 6-8 godzin.
Dystans do pokonania: około 20 km.
Początek - Plac Myśliwca
Spotykamy się w centrum miejscowości, to Plac Myśliwca. W samym jego środku znajduje się staw z fontanną. Z jednego krańca plac rozpoczyna kościół pod wezwaniem św. Jacka, drugi kraniec kończy się bramą wjazdową do pałacu.
Idziemy w stronę kościoła.
Przystanek 1 - kościół pod wezwaniem św. Jacka.
Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1271 roku. Prawdopodobnie pierwotnie jego patronem był św. Urban, a dopiero od końca XVI wieku św. Jacek. Początkowo kościół był drewniany spłonął jednak w czasie wojny 30-letniej. Na jego ruinach w latach 1603-1632 została zbudowana barokowa świątynia. Wewnątrz świątyni znajdują się ołtarze: główny z obrazem św. Jacka. W ołtarzach bocznych można podziwiać malowidła z Najświętszą Marią Panną Różańcową, Świętą Rodziną i Sercem Pana Jezusa.
Zwróć uwagę!
Na misterne witraże przedstawiające błogosławionych Czesława i Bronisławę po obu stronach ołtarza głównego, a także świętych: Urbana, Alojzego, Jadwigi, Franciszka, Annę, Antoniego.
Wracamy na Plac Myśliwca i kierujemy się na jego drugi kraniec. Przez bramę wchodzimy na teren parku przy rezydencji dawnych rodzin Larisz i Strachwitz. Kierujemy się w prawo w stronę widocznej Bramy Dzwonów.
Przystanek 2 – Brama Dzwonów.
W marcu 2012 roku ośrodek otrzymał pięć dzwonów od Redemptorystów z niemieckiego Bochum. W związku z zamiarem ponownego „ożywienia" dzwonów, wybudowano obiekt wieżowy, na którym jest obecnie osiem dzwonów zestrojonych ze sobą w brzmieniową oktawę. Nazwano je „Dzwonami pojednania i pokoju". Uroczyste bicie wszystkich dzwonów można usłyszeć w każdą sobotę o 15.00 oraz w niedziele o 11.15 i 14.55.
Zwróć uwagę!
Łączna waga ośmiu dzwonów (bez okuć) wynosi 8 270 kg.
Wracamy w kierunku pałacu.
Przystanek 3 - pałac w Kamieniu.
Pałac to dziś Sanktuarium Św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Starannie utrzymany park zachęca do spacerów i odpoczynku na licznych ławkach. Sam pałac pochodzi z XI wieku. Zdewastowany po II wojnie światowej został odbudowany w 1994 roku. Na sławę tego miejsca wpłynął przede wszystkim fakt narodzin św. Jacka.
Zwróć uwagę!
Na gabloty przedstawiające opłakany stan pałacu sprzed odbudowy. Gabloty ze fotografiami ustawiono przy głównej alei prowadzącej do pałacu.
Przystanek 4 – "Sebastianeum Silesiacum’’
W najbliższym sąsiedztwie przypałacowego parku znajduje się Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno -Wypoczynkowy "Sebastianeum Silesiacum’’. Warto zapoznać się z ofertą tej nowoczesnej placówki rehabilitacyjno-wypoczynkowej. Instytut oferuje szeroką gamę usług z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej, psychiczno-duchowej, medycznej.
Zwróć uwagę!
Przy Sebastianeum Silesiacum znajduje się ogród ziołowy, grota solna i ogród zimowy.
Wychodzimy z zabudowań Instytutu i przechodzimy drogą asfaltową w kierunku Toru Wyścigowego Silesia Ring. Czeka nas ponad pół kilometra spaceru.
Przystanek 5 - Tor Wyścigowy "Silesia Ring" przy ul. Lotniczej.
Silesia Ring jest najnowszym torem wyścigowym w Polsce i drugim pod względem długości nitki toru, która wynosi 3 636 metrów. Jako jedyny tego typu obiekt w Polsce posiada pełną infrastrukturę towarzyszącą: budynek administracyjno – konferencyjny, kompleks garaży, tarasy widokowe, wieżę startową.
Zwróć uwagę!
Główna nitka toru składa się z 15 zakrętów (9 prawych i 6 lewych). Prosta startowa licząca 560 metrów ma szerokość 15 metrów, a tor w najwęższym miejscu – 12 metrów. Najdłuższa prosta liczy 730 metrów. Tor zabezpieczony jest barierami energochłonnymi oraz pułapkami żwirowymi.
Przechodzimy na drugą stronę ul. Lotniczej i kierujemy się w stronę pola golfowego. Poprowadzą nas starannie przystrzyżone trawniki.
Przystanek 6 - Pole golfowe.
Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim to chluba nie tylko tej miejscowości, ale całego regionu. To 9-dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej, jedyne na Opolszczyźnie. Pole prowadzi spółka Opolski Klub Golfowy założona przez 11-u opolskich przedsiębiorców i managerów.
Zwróć uwagę!
Jeśli chciałbyś spróbować swoich możliwości jako golfista na terenie klubu zawsze znajdzie się jakiś doświadczony instruktor, który chętnie udzieli Ci lekcji gry w golfa.
Wracamy w kierunku centrum miejscowości ulicami Lotniczą, 1 Maja i św. Bronisławy docieramy do Placu Myśliwca. To tu możemy poszukać w jednej restauracji spróbować śląskiego obiadu złożonego na przykład z rolady, modrej kapusty i klusek. Smacznego!
Zakończenie – Plac Myśliwca.
Ważne! Pamiętaj nie tylko o wygodnych butach, ale także o stosownym stroju niezbędnym podczas zwiedzania obiektów sakralnych!