Gmina Popielów
Gmina Popielów
Powiat Opolski. Województwo Opolskie.
Prawie 80% powierzchni Gminy Popielów zajmują lasy i tereny rolnicze chronione przez Stobrawski Park Krajobrazowy. Bogactwem gminy są przede wszystkim jej mieszkańcy o korzeniach śląskich, niemieckich i kresowych. Tworzą oni wielobarwną, wielokulturową społeczność, która kultywuje wiele zapomnianych gdzie indziej zwyczajów i obrzędów.
Gmina Popielów jest gminą wiejską o charakterze rolniczym. Obejmuje tereny nizinne na prawym brzegu Odry, urozmaicone prawostronnymi jej dopływani. Około połowę powierzchni zajmują lasy, w tym relikty dąbrów odrzańskich. W skład gminy wchodzi 12 sołectw. Gmina położona jest na historycznej granicy Górnego i Dolnego Śląska, w przybliżeniu wyznaczanej przez nurt rzeki Stobrawy. Po każdej ze stron znajduje się połowa sołectw, które dzięki temu mają odrębne cechy kulturowe i historyczne. Wsiami górnośląskimi są: Popielów, Kaniów, Lubienia, Nowe Siołkowice, Popielowska Kolonia, Stare Siołkowice; do części dolnośląskiej należą: Karłowice, Kurznie, Kuźnica Katowska, Rybna, Stare Kolnie, Stobrawa.
Na terenie gminy Popielów znajduje się 12 obiektów oraz 21 stanowisk archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków. Do Gminnej Ewidencji Zabytków wpisano 306 obiektów nieruchomych. To tędy przebiega „Szlak architekta Karla Friedrich Schinkla”, wielkiego niemieckiego architekta doby romantyzmu i prekursora neogotyku. Na terenie gminy żył i tworzył światowej sławy badacz życia pszczół i współtwórca nowoczesnego pszczelarstwa ks. dr Jan Dzierżon (1811 - 1906). Jego dziedzictwo jest szczególnie prezentowane w Karłowicach. W Starych Siołkowicach znajduje się izba Jakuba Kani – zasłużonego dla polskości poety ludowego.
Obszary chronione w Stobrawskim Parku Krajobrazowym prezentują bogactwo flory i fauny niziny śląskiej, w tym relikty dąbrowy odrzańskiej, liczne starorzecza, zbiorowiska związane z terenami zalewowymi oraz lasy mieszane i bory iglaste. Warto zobaczyć m.in. czapliniec (kolonię lęgową czapli) w Stobrawie, starorzecze Gęsi Staw w Popielowie-Wielopolu i dąb Klara w Popielowskiej Kolonii. Na terenie gminy wyznaczone są szlaki turystyczne dla pieszych i rowerzystów, w tym fragment Drogi Świętego Jakuba. Miłośnicy wypoczynku na łonie natury mogą skorzystać z kąpieliska oraz placu namiotowego i bazy dla kamperów w Nowych Siołkowicach i ruszyć w teren na rowerach. Urokliwe krajobrazy, różnorodność flory i fauny, lokalne tradycje, śląsko-kresowa kultura, regionalne smaki, rozrastająca się infrastruktura ścieżek pieszo-rowerowych, obiektów użyteczności publicznej i interesująca przeszłość historyczna przyczyniają się do coraz większej rozpoznawalności gminy Popielów w województwie i kraju.
Atrakcje turystyczne:
Zamek w Karłowicach
Ruiny Zamku w Owieśnie
Rotunda w Ostroszowicach
Kościół św. Michała Archanioła w Starych Siołkowicach
Zespół pałacowo-parkowy w Dobrocinie
„Przystań wodna” w Nowych Siołkowicach
Zespół pałacowy w Piławie Dolnej.
Adres:
Urząd Gminy w Popielowie
ul. Opolska 13
46-090 Popielów.
Adres strony internetowej: www.popielow.pl
Facebook: www.facebook.com/GminaPopielow
Telefon kontaktowy: 77 427 58 22.