Wycieczka po Gminie Radków
Tam, gdzie nas nogi poniosą. Gmina Radków nazywana także Krainą Gór Stołowych, uznawana jest za najpiękniejszy zakątek Ziemi Kłodzkiej. To region atrakcyjny turystycznie nie tylko dzięki walorom przyrodniczym, ale również ze względu na liczne zabytki zamki, kościoły, kaplice i kapliczki.
Będziesz zaskoczony ilością atrakcji i wrażeń jakie zapewni Ci ta mała, ale niezwykle urokliwa gmina. Nastaw się na coś znacznie więcej niż wędrówkę po Górach Stołowych - zachwyć się zabytkowym radkowskim Rynkiem, poczuj duchową atmosferę Wambierzyc, odpocznij nad Zalewem Radkowskim malowniczo położonym u podnóża Parku Narodowego, na samej granicy z Republiką Czeską. Jeśli jesteś gotowy, zapraszamy Cię na wycieczkę po Gminie Radków. Ważne abyś wiedział, że to jedynie nasza propozycja, nie czuj się więc szczególnie zobowiązany do tego aby dokładnie podążać wyznaczonym przez nas szlakiem. Jeśli dane miejsce szczególnie Cię zainteresuje lub zachwyci, nie wahaj się i idź dokładnie tam, gdzie Cię nogi poniosą…
Jeśli jesteś gotowy na pasjonującą przygodę to zaczynamy!
Początek - rynek w Radkowie
Powstał w XVI wieku, w czasach handlowej i rzemieślniczej świetności miasteczka. W 1738 roku wielki pożar strawił całą rynkową zabudowę wraz z ratuszem. Potem miasto odbudowało siedzibę lokalnego magistratu w duchu architektury renesansowej.
Zwróć uwagę!
Na bryłę ratusza wzniesioną na planie czworoboku. Budowla jest Bryła jest czterotraktowa, dwupiętrowa i nakryta dachem mansardowym.
Dwie pierzeje kamienic typowych dla dolnośląskiej architektury.
Oraz na kolumnę maryjną (tuż obok ratusza) w narożniku rynku. To tak zwana kolumna wotywna, wystawiona w 1680 roku jako wotum dziękczynne za ochronę podczas zarazy, która dziesiątkowała ludność w okolicy.
Przystanek 1 - mury miejskie i figura św. Jana Nepomucena w Radkowie
Zachował się tu fragment miejskich murów obronnych z pierwszej połowy XV wieku. Największy odcinek – na którym pozostały strzelnice – zobaczyć można przy kościele św. Doroty.
Zwróć uwagę!
Na tle murów stoi figura św. Jana Nepomucena, jednego z najważniejszych patronów Ziemi Kłodzkiej.
Przystanek 2 - Kościół św. Doroty w Radkowie
Ten obiekt to trójnawowa, halowa budowla z wieżą przy prezbiterium. Do świątyni prowadzi portal z malowidłem przedstawiającym Chrystusa. Pierwszy kościół w tym miejscu wzniesiono już w 1290 roku. Dzisiejszy powstał w latach 1571- 1580, a w 1738 roku został odbudowany po wielkim pożarze miasta.
Zwróć uwagę!
We wnętrzu kościoła podziwiać można barokowe dzieła sakralne ambonę, chrzcielnicę i prospekt organowy.
Opuszczamy Radków i kierujemy się drogą nr 387 w stronę Ratna Dolnego. Tu zatrzymujemy się przy ruinach zamku.
Przystanek 3 – ruiny zamku w Ratnie Dolnym
Pierwsza wzmianka na temat zamku w Ratnie pochodzi z 1347 roku. Jednak murowany zamek – za sprawą hrabiego Ulricha von Hardecka - datuje swoje powstanie na rok 1505. Najwspanialszy jego okres przypada na czasy, gdy jego właścicielem był twórca Śląskiej Jerozolimy, Daniel Paschasius von Osterberg. W okresie Polski Ludowej ten imponujący renesansowo-barokowy obiekt zasiedliły pegeerowskie krowy, a potem letnicy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 1996 roku sprzedany w prywatne ręce, spłonął dwa lata później w wielkim pożarze. Przy zamku położony jest 8-hektarowy park ze stawem.
Po krótkiej wizycie w Ratnie Dolnym czas na odwiedziny słynnych Wambierzyc (z Ratna jedziemy tam drogą nr 388), których zwiedzanie polecamy rozpocząć od centralnie położonej bazyliki.
Przystanek 4 - Bazylika w Wambierzycach
Jeden z najpiękniejszych zabytków Ziemi Kłodzkiej, a zarazem jedno z najważniejszych sanktuariów kultu maryjnego w Polsce. Sam kościół posiada niezwykłą konstrukcję: jednonawowe, niewielkie, owalne wnętrze centralnego ołtarza otaczają zintegrowane z nim i między sobą krużganki z 11 kaplicami.
Zwróć uwagę!
Na dzieła Karola Sebastiana Flackera (1680-1746). Na ambonie wyrzeźbił on kompozycję wyrażającą słowa maryjnego hymnu „Magnificat” . Na ołtarzu głównym umieszczono cudowną figurkę Matki Boskiej.
Przystanek 5 - ruchoma szopka w Wambierzycach
Wambierzycka szopka została zbudowana przed Longina Wittiga (1824 – 1895) i jego syna Hermanna (1857 – 1932). Pierwsze drewniane figurki powstały już w 1850 roku, a ostatnie w końcowych latach życia Hermana. Szopka składa się z 800 figurek.
Zwróć uwagę!
Z 800 figurek aż 300 jest ruchomych, napędzanych mechanizmem zegarowym.
Przystanek 6 - Muzeum Kultury Pogranicza im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach
Muzeum skoncentrowane jest na życiu i twórczości swojego patrona – wybitnego lokalnego kompozytora klasycznego Ignaza Reimanna, który urodził się w Wambierzycach, zmarł zaś w Krosnowicach. Ekspozycja muzealna ma charakter edukacyjno-folklorystyczny znamienny dla historii i tradycji tego polsko-czeskiego regionu. Adres muzeum: ul. Szpitalna 4.
Opuszczamy Wambierzyce i wracamy w kierunku Ratna Dolnego (droga 388), które mijamy i drogą nr 387 docieramy do Ścinawki Średniej.
Przystanek 7 - kościół Bożego Ciała w Ścinawce Średniej
Informacja o tej świątyni pochodzi z 1447 roku. Pod tą datą wzmiankowana jest tu tak zwana kaplica młyńska. Drewniana budowla związana z młynem stojącym w dobrach samodzielnego sędziostwa. Przed 1520 rokiem drewnianą świątynię zastąpiła murowana, wzniesiona w stylu gotyckim. Jako materiału użyto wówczas kamienia łamanego i cegły. Świątynia składa się z kwadratowego prezbiterium i nawy o rzucie zbliżonym do kwadratu. Późniejsze wieki przyniosły tylko niewielkie zmiany w jej wyglądzie.
Dojeżdżamy drogą nr 387 do skrzyżowania z drogą nr 386 i tam skręcamy w lewo. Przed nami Ścinawka Górna i dwa bardzo ciekawe obiekty zamkowe: Kapitanowo i Sarny.
Przystanek 8 - Zamek Kapitanowo
Początki zamku sięgają XIV wieku. W ciągu stuleci obiekt ulegał znaczącym przebudowom, zyskując już w XV wieku kolejną wieżę o funkcjach mieszkalnych oraz zamknięty dziedziniec wewnętrzny. Od 2015 roku zamek jest w stanie remontu.
Przystanek 9 - Pałac Sarny
Przed XV wiekiem zbudowano tu skromny dwór obronny położony na skalnym występie zbocza na rozwidleniu rzek Włodzicy i Ścinawki. Dzisiejszy pałac powstał w 1730 roku. Zabytkowe założenie w Sarnach jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. Również od początku roku 2014 odbywa się tam remont.
Zwróć uwagę!
W pałacu na suficie głównego salonu na pierwszym piętrze znajduje się iluzjonistyczne malowidło przedstawiające barokowy ogród, prawdopodobnie nawiązujący do ogrodu znajdującego się przed pałacem letnim. Pałac letni funkcjonował jako część rezydencji hrabiów Götzen w połączeniu z położonym wyżej zamkiem. Pałac letni jest od 1995 roku własnością prywatną.
Czas na przerwę kawową!
Zamek Sarny ma jedną z najpiękniejszych kawiarni zamkowych, która zlokalizowana jest w jednym z najstarszych obiektów kompleksu - Domu Bramnym. Tu można napić się kawy lub herbaty, zjeść lokalne ciasto, skosztować starannie wyselekcjonowanej kolekcji win i piw.
Spod pałacu Sarny kierujemy się drogą nr 386 na północny-zachód w stronę Tłumaczowa.
Przystanek 10 - Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Tłumaczowie.
Barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła, w obecnej formie pochodzi z roku 1661. Jest świątynią salową posiadającą barokowy i rokokowy wystrój.
Zwróć uwagę!
Na klasycystyczne organy z przełomu XIX/XX wieku.
Z Tłumaczowa kierujemy się na południe w kierunku Radkowa. Po drodze podziwiając panoramę Gór Stołowych ze Szczelińcem w roli głównej. Tuż za wsią Gajów możemy nawet przystanąć...
Przystanek 11 – widok na panoramę Szczelińca.
Dojeżdżamy do Radkowa. W stolicy gminy kierujemy się w stronę radkowskiego zalewu gdzie czeka na nas piękny widok na Zalew Radkowski i na Góry Stołowe, które zapierają dech w piersiach.
Zakończenie – „plażing” nad zalewem w Radkowie.
Sztuczny zbiornik o powierzchni około 5 hektarów utworzono w latach 70. minionego wieku w miejscu naturalnego zagłębienia terenu, jako zbiornik rekreacyjny (wymiary około 1 km długości i 300 m szerokości). Teren wykorzystywany jest oprócz celów turystyczno – rekreacyjnych, również jako miejsce organizacji szeregu imprez sportowych i kulturalnych. Zbiornik jest zarybiony, co stanowi doskonałe miejsce dla wędkarzy i osób korzystających ze sprzętu pływającego.
Zwróć uwagę!
Obok zalewu, na Górze Guzowatej (501 m n.p.m.) wybudowano platformę widokową.
Powstała w 2019 roku jest dostępna przez cały rok bez ograniczeń. Można tu dotrzeć drogą z ulicy Grunwaldzkiej w Radkowie lub szlakiem prowadzącym od zalewu, gdzie można zostawić samochód na dużym parkingu. Z platformy w kształcie elipsy roztaczają się widoki na panoramę Gór Stołowych i Ścian Broumowskich. Ponadto doskonale widać stąd Zalew Radkowski.
Ważne!
Pamiętaj nie tylko o wygodnych butach, ale także o stosownym stroju niezbędnym podczas zwiedzania obiektów sakralnych!
Gdzie przenocować? Gdzie dobrze zjeść:
- „Dom Gościnny Radków-Góry Stołowe”
„Dom” mieści się w stylowej zabytkowej kamienicy na radkowskim Rynku. Przed II wojną światową mieścił się tutaj renomowany hotel „Nitsche”.
Czego możesz się tu spodziewać?
- pokoje typu hotelowego (w każdym łazienka i TV-SAT),
- wygodne, klimatyzowane, dobrze wyposażone apartamenty różnej wielkości (dla rodzin i par),
- tańsze kwatery w części turystycznej,
- śniadania w formie „stołu szwedzkiego” z dodatkami produktów lokalnych,
- obiady, w karcie menu obok szeregu klasycznych potraw i dań kuchni polskiej, także potrawy kuchni regionalnej, oparte na lokalnych produktach. Jedną ze specjalności kuchni jest „Pstrąg po radkowsku” - z pieca, z warzywami na parze – wyróżniony w szlaku kulinarnym „Smaki Dolnego Śląska”,
- restauracja, kawiarnia, bar z bilardem,
- duża elegancka sala imprezowa z kominkiem i klimatyzacją,
- ogródek grillowy (przytulny i bezpieczny, położony w głębi budynku - bez dostępu z ulicy),
- ogródek restauracyjno-piwny (przed obiektem, na zabytkowym rynku), a w nim serwowane jest wyśmienite czeskie piwo z klasztornego browaru przygranicznego „OPAT” warzone zgodnie z wielowiekową lokalną tradycją, potwierdzoną w starych przewodnikach.
- Kawiarnia Pałac Sarny
To miejsce uważane jest za jedną z najpiękniejszych kawiarni zamkowych w Polsce. Zlokalizowane w pięknym Budynku Bramnym - najstarszej części kompleksu pałacowego Sarny.
Czego możesz się tu spodziewać?
- aromatycznej kawy,
- kilkunastu rodzajów herbat niedostępnych w sklepach,
- smacznego lokalnego ciasta,
- starannie wyselekcjonowanej kolekcji win i piw.