Gminy PSORW
Opis
Położona w krainie Wzgórz Opoczyńskich Gmina Drzewca posiada mocno wyżłobioną pradolinę rzeki Drzewiczki oraz duże kompleksy leśne. Dogodna lokalizacja w centrum Polski, wyjątkowe walory krajobrazowe oraz rozbudowana infrastruktura – to wszystko sprawia, że Drzewica staje się coraz ważniejszym punktem na turystycznej mapie Województwa Łódzkiego.
Drzewica – poczuj pasje. Raj dla turystów w sercu Polski!
Gmina Drzewica położona jest w centralnej Polsce, przy dawnym trakcie warszawsko-krakowskim, na pograniczu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Gór Świętokrzyskich, we wschodniej części województwa łódzkiego. Gmina zajmuje powierzchnię 118 km2, z czego większość to obszar wiejski.
Drzewica jest miastem o bogatej, historycznej przeszłości, z którą nierozłącznie wiąże się je spuścizna w postaci historycznych miejsc i obiektów.
Pierwsze wzmianki o Drzewicy pojawiły się na początku XIII wieku. Prawdziwy rozkwit miał miejsce w wieku XVI, za czasów najwybitniejszego z rodu Drzewickich – Macieja. Magnat ten w latach 1527-1535 wybudował gotycki zamek z renesansowymi akcentami, który stanowił rezydencje rodową Drzewickich.
Jeśli mowa o drzewickich zabytkach nie sposób nie wspomnieć o kościele, który zbudowany został pośrodku osady, na wysokim lewym brzegu rzeki, z czerwonej cegły. Miał charakter obronny, o czym świadczy sześć otworów strzelniczych w wysokiej baszcie postawionej na planie koła – jest to w Polsce rzadkością.
Na terenie Gminy Drzewica mieści się też fabryka, którą według badań konsumenckich zna co czarty Polak. Już w okresie Powstania Styczniowego w Kuźnicach Drzewickich wyrabiano szable, lance i odlewano kule do armat. Działania wojenne spowodowały zawirowania w dziejach fabryki, co nie przeszkodziło jednak w budowaniu marki. Firma Gerlach S.A. z charakterystyczna koroną w logo, nadaną przez Cara Mikołaja I w uznaniu jakości produktów, funkcjonuje do dziś.
Oferta rekreacyjno-turystyczna Drzewicy skierowana jest także do miłośników pieszych wędrówek oraz pasjonatów rajdów rowerowych. W mieście i okolicach znajdują się urokliwe szlaki – zarówno piesze, jak i rowerowe. Jeden z nich przebiega przez oznakowaną i oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową, położoną przy północnym brzegu Zalewu Drzewickiego.
Zalew Drzewicki o powierzchni ponad 80 ha, spełnia funkcję zbiornika retencyjnego i rekreacyjnego. Wokół niego rozwija się infrastruktura, która z każdym rokiem podnosi wartość wypoczynkową regionu. Zalew zasilany jest przez wody rzeka Drzewiczka, która płynie przez Wyżynę Przedborską i Wzniesienia Południowo-Mazowieckie, tworząc liczne meandry.
Chlubą Drzewicy, a jednocześnie ewenementem na skalę całego kraju, jest tor kajakowy do uprawiania slalomu kajakowego, czyli najważniejszej, olimpijskiej odmiany kajakarstwa górskiego. To jedyny taki obiekt w centralnej Polsce. Należy do najnowocześniejszych torów slalomowych w Europie.
W Drzewicy funkcjonuje Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy które jest samorządową instytucją kultury powołaną do prowadzenia wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców. Działalność ośrodka kultury obejmuje organizację, obsługę artystyczną i techniczną gminnych imprez kulturalnych, rekreacyjno-sportowych i okolicznościowych.
Gmina Drzewica bez wątpienia stanowi idealne miejsce dla turystów szukających zarówno przygody z adrenaliną, jak i spokojnego wypoczynku z rodziną.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
• Gotycki kościół Parafii pw. Św. Łukasza w Drzewicy;
• Gotycko-renesansowy zamek biskupi w Drzewicy;
• Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzewicy (Zalew Drzewicki);
• Tor Kajakarstwa Slalomowego w Drzewicy;
• Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy
Adres:
26-340
Położenie
Noclegi w pobliżu:
Godziny i bilety
Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy przy ul. Stawowej 27 A.